Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Ochranáři obdivovali krásu Kařezských rybníků

Ochranáři obdivovali krásu Kařezských rybníků

Téměř čtyřicítka rokycanských ochránců přírody a jejich příznivců se vydalo obdivovat krásu Kařezských rybníků.

Kařezské rybníky, vycházka
25. října 2021 - 07:00

Kařezské rybníky byly vyhlášeny 1. dubna 1992 přírodní památkou na ploše zhruba 67 hektarů. Důvodem vyhlášení soustavy čtyř rybníků a mokřadních luk bylo hnízdění ptactva i výskyt zajímavých druhů rostlin. I toto byl důvod, proč se sem rokycanští ochránci přírody vypravily. Zároveň byla výše zmiňovaná ornitologická vycházka součástí tradičního podzimního festivalu ptactva, který je zaměřen na ptačí migraci a šíření povědomí o stěhovavých druzích ptáků a prostředí, které při svých cestách využívají.

Od vlakové zastávky v Kařezu vedla zhruba deseti kilometrová trasa především kolem vodní plochy na vlak do Mýta. Kromě běžných druhů ptactva mohli zájemci o ptačí říši pozorovat i potápky roháče, volavky popelavé a stále více se rozšiřujícího orla mořského při lovu. To bylo pro mnohé nezapomenutelným zážitkem. Celá výprava byla protkána povídáním o nejrůznějších přírodních zajímavostech této oblasti včetně vyskytujících se ptačích druhů nebo těch, kteří v této době migrují. Smyslem vycházky bylo i utužení spolkové činnosti, kterou rokycanští ochránci přírody provádějí.

Zhruba v polovině trasy bylo připravené občerstvení u lovecké chaty myslivců z Mysliveckého spolku Borecký vrh Kařez, kteří se kromě klasického mysliveckého hospodaření zabývají i budováním hnízdních příležitostí pro kachny či dalším aktivitám.Po zhruba hodinové přestávce určené nejen k občerstvení, ale i odpočinku pochodníci pokračovali přes Kařízek kolem Štěpánského rybníka do Mýta na vlak. Cestou jsme i zde pozorovali několik desítek převážně vodního ptactva, ale kochali se i krásnou okolní krajinou.

„Plni dojmů z příjemně prožitého dne, které doprovázelo slunečné podzimní počasí, jsme se rozcházeli do svých domovů v očekávání další neméně zajímavé akce pořádané rokycanskými ochránci přírody", řekl Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.
Plzenskenovinky.cz informoval Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:p.moulis)