Svátek má: Dorota

Regiony

Velikost textu:

Obce významně pomáhají ochráncům přírody

Obce významně pomáhají ochráncům přírody

I přes stále trvající pandemická opatření je činnost rokycanských ochránců přírody velice pestrá a mnohostranná. 

Zachráněná volavka popelavá s P. Moulisem
17. února 2021 - 07:00

Od ekologické výchovy přes výchovu mladé generace až po praktické aktivity v přírodě či záchranu volně žijících živočichů. Toto si uvědomuje nejen široká veřejnost, ale i celá řada městských a obecních úřadů, kteří se snaží ochráncům přírody pomáhat, informuje Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany a pokračuje.

Každoročně se na obecní a městské úřady ochránci přírody obracejí s dopisem o finanční pomoc a ani letošní rok nebyl výjimkou. V nedávné době odešel dopis s žádostí o podporu na všechny obce, městyse či města Berounska, Hořovicka a Rokycanska, tedy místa, kde rokycanští ochránci přírody zajišťují pomoc volně žijícím živočichům, kteří se dostanou do nesnází. Vzhledem k ekonomické situaci, která v současné době není ani pro obce či města nijak příznivá nejde jen o získání finančních prostředků pro naši činnost, ale především o informování veřejnosti o našich aktivitách. Ty jsme bohužel museli také omezit a v této době se zabýváme především záchrannou volně žijících živočichů. A nutno podotknout, že je jich i v této době poměrně dost. Na vině je nejen nepříznivé počasí, ale i skutečnost, že se lidé, více než kdy jindy, dostanou do přírody.   

Ohlédneme-li se za loňským rokem, musíme konstatovat, že se počet těch, kteří pomáhají, pozvolna zvyšuje, za což jsme pochopitelně rádi. Zároveň to svědčí i o kvalitně odváděné práci rokycanských ochránců přírody. Rádi bychom tedy poděkovali všem, kteří menší či větší částkou přispěli na naši celospolečensky prospěšnou činnost.

Chvályhodné je, že někteří berou naši podporu jako prestižní záležitost a zcela automaticky zařazují finanční podporu našich aktivit jako součást svého rozpočtu. Ne vždy je totiž v našich silách sledovat vyhlašované dotační tituly jednotlivých subjektů, neboť to má každá obec či město trochu jinak.

Loňský rok byl pro naši organizaci rokem skutečně zvláštním. I přesto, že jsme bohužel museli zrušit většinu připravených akcí pro veřejnost, dosáhli jsme rekordu v počtu přijatých živočichů a dosáhli tak čísla 704 exemplářů za rok. Díky členům, sponzorům či příznivcům naší organizace se nám podařilo udržet organizaci v chodu a zorganizovat několik hodnotných akcí – výroční členskou schůzi, vycházku za zimujícími opeřenci a dva zájezdy. Jeden do Strakonic a do Boubínského pralesa a druhý, dvoudenní na Moravu. V rámci možností jsme dokázali věnovat čas i vlastní finanční prostředky na zkvalitnění naší činnosti, což se pozitivně odrazilo v zájmu obecných, městských, krajských či státních úřadů o naši činnost. Ty také v neposlední řadě věnovali i podstatnou část finančních prostředků pro naše veřejně prospěšné aktivity.

„Máte-li i vy pocit, že je potřeba finančně pomoci rokycanským ochráncům přírody, můžete si vybrat způsob podpory na našich webových stránkách," vyzývá Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.p.moulis)