Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Nový mobilní protipovodňový systém v Plzni je připraven

Nový mobilní protipovodňový systém v Plzni je připraven

Mobilní protipovodňový systém by měl pomoci hasičům z dobrovolných jednotek při včasné reakci na blížící se vysokou vodu a tím ochránit majetek obyvatel.

Mobilní protipovodňový systém
14.duben 2017 - 07:00

Ve středu se v plzeňských Doudlevcích konala ukázka nasazení nového unikátního systému mobilní protipovodňové zábrany Tiger Dam, kterou předvedly jednotky SDH v prostoru mostu přes řeku Radbuzu na jejím levém břehu, na území ohraničeném ulicemi Mostní, Ostrovní a Mlýnské nábřeží.

O zakoupení tohoto systému usiloval plzeňský centrální obvod již v minulosti, a tak se spolu s městem Plzní a Městským obvodem Plzeň 2 podílel na jeho financování.

„Vycházejíc ze zkušeností z minulých povodní, iniciovali jsme a podíleli se na nákupu systému Tiger Dam, což je mobilní hráz sestavená do trojúhelníkové konstrukce z vinylem potažených tubusů o průměru 48 centimetrů“, informuje starosta centrálního obvodu Radislav Neubauer.


Mobilní protipovodňový systém by měl pomoci hasičům z dobrovolných jednotek při včasné reakci na blížící se vysokou vodu a tím ochránit majetek obyvatel. Ve třetím plzeňském obvodu je právě lokalita v Ostrovní ulici jednou z nejohroženějších.

„Tubusy se naplňují přímo povodňovou vodou nebo vodou z jiných zdrojů a hráz tak může být postavena v různých výškách až do minimálně 2 metrů v délce od 15 metrů do několika kilometrů“, upřesňuje Radoslav Škarda, I. místostarosta MO Plzeň 3.

„Tento systém plně předčí dosavadní praxi s pytli naplněných pískem, neboť jeden 15metrový tubus o výšce 45 cm nahradí 500 pytlů s pískem a je naplněn vodou za 90 vteřin. Zvýší se tak akceschopnost, dále kvalita protipovodňové zábrany a to vše při srovnatelných pořizovacích nákladech“, dodává David Procházka, místostarosta plzeňského centrálního obvodu.

Plzenskenovinky.cz informoval Mgr. Miroslav Knotek za Úřad městského obvodu Plzeň 3.

(jv, plzenskenovinky.cz foto:plz3)