Svátek má: Marián

Regiony

Velikost textu:

Nové vedení Plzně stanovilo priority v kulturně-investiční oblasti

Nové vedení Plzně stanovilo priority v kulturně-investiční oblasti

Plzeň chce zachránit kulturní dům Peklo, Kulturní a kreativní centrum DEPO2015 bude realizovat po částech.

Kulturní dům Peklo
7. února 2023 - 07:02

Nové vedení Plzně stanovilo priority v kulturně-investiční oblasti. Zachránit chce památkově cenný kulturní dům Peklo, podílet se bude na obnově budovy městských lázní na Denisově nábřeží. Projekt na vybudování Kulturního a kreativního centra v areálu DEPO2015 se město rozhodlo realizovat po menších etapách.

„Naším hlavním cílem je zachránit dvě kulturní památky, se kterými má řada Plzeňanů spojeny nezapomenutelné okamžiky svého života. Uvědomujeme si, že Peklo i budova městských lázní mají pro Plzeň a její občany nespornou architektonickou i duševní hodnotu. Vrátit do nich život považujeme za naši povinnost,“ řekl primátor Roman Zarzycký.

Stanovení priorit v kulturně-investiční oblasti se odvíjí jak od ekonomické situace, tak od průzkumu ) nazvaného „Názory obyvatel na kulturu statutárního města Plzeň 2022“, jehož výsledky město nedávno zveřejnilo.

„Veřejnost vyjádřila jasnou nespokojenost se stavem kulturního domu Peklo a zejména s absencí kvalitního kulturního, respektive koncertního sálu s dobrou akustikou. V rámci připomínek ke kulturní infrastruktuře města pak nejčastěji zazníval právě požadavek na opravu KD Peklo, ve kterém lidé kromě dobré akustiky oceňovali také vhodné umístění v centru města,“ vysvětlila radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

Kvůli Peklu v závěru loňského roku Rada města Plzně jmenovala pracovní skupinu odborníků a zástupců magistrátu. Sejde se v první polovině února a bude řešit obsahovou náplň a možnosti rekonstrukce kulturního domu, který je z důvodu špatného stavu zavřený a chátrá.

Plzeň chce participovat i na projektu Plzeňského kraje, jenž zahajuje záchranu městských lázní. V nich má vzniknout multikulturní prostor mimo jiné i pro Západočeskou galerii v Plzni. Lázně nyní čeká vypracování několika studií včetně stavebně-historického průzkumu.

Město Plzeň představilo TechTower

Umírněněji chce radnice přistoupit k projektu Kulturního a kreativního centra DEPO2015. Projekt počítá s rekonstrukcí obou částí autobusové haly. Jeho první fáze byla odhadována na 520 milionů korun, dnes by však jako celek stála přes miliardu korun. Navíc se ukázalo, že je projekt podmíněn kompletní rekonstrukcí přilehlé ulice, což záměr významně prodražilo. Město rovněž čeká na dokončení projektové dokumentace a vydání stavebního povolení.

„Oproti předpokladům se násobně zvýšila cena projektu, a také se ukázalo, že je podmíněn kompletní rekonstrukcí Preslovy ulice včetně obnovy inženýrských sítí. Čekáme na dokončení projektové dokumentace a s developery v přilehlých oblastech jednáme o tom, že by se na obnově sítí finančně podíleli. V další fázi budeme připraveni projekt realizovat po dílčích etapách, u kterých rovněž počítáme s využitím evropských a státních dotací,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Bosák.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz,foto:mmplzen)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%