Svátek má: Leona

Regiony

Velikost textu:

Největší běžecký závod pro studenty rozhýbe Plzeň

Největší běžecký závod pro studenty rozhýbe Plzeň

Největší běžecký závod pro studenty středních škol z celé České republiky je tady! Juniorský maraton rozhýbe Plzeň, středoškoláci jej poběží již ve čtvrtek.

Juniorský maraton
15.duben 2017 - 07:00

Semifinálové kolo jednadvacátého ročníku Juniorského maratonu odstartuje v Plzni ve Smetanových a Kopeckého sadech již ve čtvrtek 20. dubna. Na trati dlouhé 42,195 kilometrů se spolu utkají desetičlenné štafetové týmy středoškoláků z celého Plzeňského kraje.

Do Juniorského maratonu se může zapojit každá střední škola z České republiky. „Stačí dát dohromady desetičlenný tým, ve kterém musí být tři dívky. Každý člen týmu pak běží štafetový úsek o délce 4,2 kilometry, dohromady studenti zdolají trať celého maratonu,“ představuje Juniorský maraton Bojan Nanković z týmu RunCzech.

Vytváření vztahu ke sportu, radost z pohybu nebo spolupráce v kolektivu. To jsou atributy Juniorského maratonu, které oceňuje také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. „Tento unikátní projekt nejenže přivádí studenty ke sportu, ale také je učí týmové spolupráci a vzájemnému respektu. Díky zapojení učitelů do štafet se zlepšují vztahy na školách. Zároveň Juniorský maraton učí školy žít sportem a významně přispívá ke zlepšení zdravého životního stylu studentů. Jsme tudíž rádi, že můžeme podporovat takto významnou akci, která za posledních dvacet let rozběhala téměř 140 tisíc mladých lidí napříč celou Českou republikou,“ říká ředitel odboru sportu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zdeněk Bříza.


Záštitu nad plzeňským semifinálovým kolem převzal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a primátor Plzně Martin Zrzavecký. Přesně v poledne se na maratonskou trať vydají týmy bojující na 525 metrů dlouhém okruhu ve Smetanových a Kopeckého sadech. Na každého běžce čeká osm kol a úsek o celkové délce 4,2 km.

V  roce 2016 Juniorský maraton v semifinálových kolech přilákal 261 týmů, což znamená rekordních 2 610 studentů. Organizátoři z RunCzech nicméně doufají, že tohle číslo nebude konečné! Krajská kola Juniorského maratonu probíhají od 4. do 27. dubna, přičemž největší semifinále v Praze se poběží v úterý 18. dubna. Nejlepší týmy z krajských kol postupují do finále, to se uskuteční v neděli 7. května v rámci Volkswagen Maratonu Praha a studentské štafety odstartují z první řady po boku nejlepších světových vytrvalců.

Registrace na Juniorský maraton jsou zdarma a hlásit se lze až do poslední chvíle. Stačí jen dát dohromady deset spolužáků a přihlásit se na www.runczech.com/jmc. Pokud se nechystáte běžet, přijďte podpořit mladé závodníky na trati. Celý program provází živá soutěžní atmosféra. Přijďte i vy podpořit mladé sportovce a pořídit reportáž či fotografie z největšího běžeckého závodu pro studenty středních škol v České republice.

Plzenskenovinky.cz informoval Tadeáš Mahel z týmu RunCzech.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:RunCzech)