Svátek má: Alena

Regiony

Velikost textu:

Národopisné muzeum Plzeňska láká na výstavu

Národopisné muzeum Plzeňska láká na výstavu

Výstava nazvaná „Vyšívané s láskou. Lidová ornamentika Plzeňska ve fotografii" se ve sklepení Chotěšovského domu uskuteční  od 9. 7.do 1. 11. 2020.

Vyšívané s láskou
9. července 2020 - 07:00

Další z cyklu komorních panelových výstav, instalovaných ve sklepení Chotěšovského domu Národopisného muzea Plzeňska, bude věnována tradičnímu ornamentu lidového oděvu Plzně a širšího Plzeňska. Základem výstavy se stanou historické dokumentační fotografie pořizované v prvních desetiletích 20. století z podnětu sběratelky lidového textilu paní Marie Lábkové.

Na těchto více než sto let starých fotografiích upoutá návštěvníka hloubka a plasticita lidové výšivky, její kvalita, stejně tak jako kvalita a pestrost samotných předloh. Nedílnou součástí výstavy se však stanou také elektronické reprodukce výšivek lidového textilu, pořízené v roce 2020 moderními digitalizačními technologiemi. Návštěvník tak bude moci porovnat výsledky práce muzejních pracovníků z počátků 20. a 21. století.

Cílem výstavy je přiblížit a představit veřejnosti vyšívané ornamenty na lidových oděvních součástkách, jakými jsou plzeňské klice („holubičky“); plzeňské, plaské či chotěšovské pleny, vínky a mnohé další textilie z bohaté sbírky lidového textilu Národopisného muzea Plzeňska, respektive Západočeského muzea v Plzni, p.o.Ve dnech 1., 8. a 31. října 2020 bude výstava doplněna o grafické dílny, v rámci kterých si návštěvníci budou moci vyzkoušet vytvořit technikou linorytu „svůj vlastní“ lidový ornament. Dílny, pořádané za finanční podpory Městského obvodu Plzeň 3, budou určeny rodičům s dětmi, školním třídám a dalším zájemcům od 12 let.

Plzenskenovinky.cz informovala Romana Němečková za Národopisné muzeum Plzeňska

(jv,plzenskenovinky.cz foto:zčm)