Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

Náplavku na Radbuze čeká první velká akce, třídenní festival

Náplavku na Radbuze čeká první velká akce, třídenní festival

O víkendu od 13. do 15.září 2019 se uskuteční slavnostní otevření plzeňské Náplavky na Radbuze. Bude to zároveň první velký test tohoto nově upraveného prostoru, jenž ukáže jeho potenciál pro další využívání.

Náplavka v Plzni
5. září 2019 - 07:00

Návštěvníky levého břehu koryta při Anglickém nábřeží čekají hudební vystoupení, divadlo, tančírna, buskeři, ledshow, letní kino a další akce. Do třídenního programu je zapojena víc než desítka místních kulturních hráčů, většina z nich je spojena s náplavkou od prvních nápadů na její využití. V pátek 13. září začíná program v 16 hodin, končí v neděli ve 21:30 hodin. Akce je zdarma.

„Slavnostní otevření tohoto nového veřejného prostoru jsme se rozhodli pojmout jako multižánrový festival, jímž chceme oslovit co nejširší pole návštěvníků. Zároveň do něj zapojujeme místní promotéry, kteří mohou náplavku začít využívat jako svou novou scénu. Věřím, že se tato lokalita stane oblíbeným místem Plzeňanů,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa.

Zapojena je více než desítka subjektů, a sice například k světu., Živá ulice, festival Finále Plzeň, Xerox Plzeň (graffiti), Šídlovák Open Air, Busking Fest, Slam Poetry, Divadlo pod lampou, Žongléros a DEPO2015, jež má produkci akce na starost.

Podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře bylo cílem města vytvořit nový příjemný odpočinkový prostor v centru metropole, jenž poslouží Plzeňanům. „Stavebně bylo vše dokončeno, samozřejmě nás čeká ještě postupné dotváření místa tak, aby bylo co nejpříjemnější. Během příští sezóny bychom jej chtěli vybavit mobiliářem,“ uvedl Pavel Šindelář. Přihlížet přitom město bude hlavně k tomu, jaké využití si která část náplavky získá.


Názory a přání občanů jsou s náplavkou spojeny už od prvních nápadů na její vznik. Bylo to sdružení k světu., které od roku 2014 místo prověřovalo oblíbeným multižánrovým festivalem Náplavka k světu. Festival upozorňoval už tehdy na potenciál náplavky na Radbuze. Prostor byl zpřístupněn nainstalováním schodů z centrálního nábřeží města. Provizorní bezbariérový chodníček zajišťoval pohodlný pohyb po břehu.

Plzeň má svou novou Náplavku na Radbuze

„Návštěvníci si mohli půjčovat lodičky, zhoupnout se na houpačce, využít bar s občerstvením, zúčastnit se kulturního programu – koncertů, promítání, tančíren a dalších aktivit nebo jen tak relaxovat na lehátku u vody. Akce slavila úspěch a iniciovala tak jednání na vedení města o trvalém zpřístupnění náplavky na Radbuze. Podkladem pro rekonstrukci bermy řeky Radbuzy byly vizualizace a ideová studie architektonického studia -  Ateliér k světu,“ přiblížil architekt a předseda spolku k světu. Jakub Mareš.

Díky novátorskému přístupu a fungujícímu spojení kulturního programu a prostoru řeky, splnil festival svůj účel a mohl se přesunout na další řeku, na Mži, tento rok již potřetí na začátku léta probíhal měsíc s různorodým zábavním programem.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:mmp)