Svátek má: Zlata

Regiony

Velikost textu:

Na Roudné se začíná stavět nová cyklostezka

Na Roudné se začíná stavět nová cyklostezka

V Plzni na ulici Na Roudné, kterou často využívají cyklisté pro cestu z Lochotína, Doubravky, Bílé Hory i z oblasti Boleveckých rybníků, se začíná se stavbou cyklostezky.

Na Roudné
7. září 2021 - 07:00

Od vyústění Luční ulice ke kruhovému objezdu v křížení ulic Jateční, Na Roudné a Na Sudech vznikne nový úsek obousměrné cyklostezky, který pomůže propojit Lochotín a Velký bolevecký rybník s centrem Plzně pro cyklisty bezpečnější trasou.

„Stávající cyklistické propojení centra města s rekreační oblastí bolevecké rybniční soustavy a Lochotínem chceme vylepšit. Právě úsek podél ulice Na Roudné, kudy často jezdí i rodiny s dětmi, patří k těm nejméně bezpečným, proto tam vybudujeme novou stezku pro pěší a cyklisty. Vyjde nás na necelých deset milionů korun,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa.

„Minulý týden jsme otevřeli stezku kolem ulice Na Sudech, loni byla dokončena stezka od soutoku Mže s Úslavou až k cestě v Luční ulici. Poté by měli vlastníci pozemků pod navazující cestou vyspravit její povrch, čímž se cyklistické spojení z centra do této části města výrazně zlepší,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

„Nový 325 metrů dlouhý úsek stezky pro pěší a cyklisty naváže na již hotovou stezku u nového kruhového objezdu Na Roudné. Stezka podél ulice Na Roudné bude obousměrná, minimálně dva metry široká, v některých úsecích až 2,75 metru. V části své délky bude oddělená od komunikace svodidly, v místě svahu nad řekou pak bude 130 centimetrů vysoké kovové zábradlí,“ řekl vedoucí Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl.

Komunikace v místech plánované stezky vede podél koryta řeky, kde voda při povodních v roce 2002 poškodila břeh. Proto bude třeba pro stavbu stezky do levého břehu řeky Berounky zapustit asi dva metry vysoké drátěné koše s kamením, tzv. gabiony. Vyskládané kameny v drátěných koších mají vytvářet dojem kamenné zdi. Stezka bude mít asfaltobetonový povrch. Součástí stavby je i nové veřejné osvětlení s LED lampami.

V pátek 3.září se otevře nová plzeňská stezka v ulici Na Sudech

Během výstavby bude v asi 300 metrů dlouhém úseku ulice Na Roudné provoz sveden do jednoho jízdního pruhu komunikace a řízen semafory. To se týká i cyklistů. Později bude možný obousměrný průjezd v zúženém profilu vozovky. Rychlost při průjezdu stavbou je omezena na 30 km/h. Správa veřejného statku města Plzně stavbu vysoutěžila za 9,6 milionu korun včetně DPH, zhotovitelem je společnost Silnice Nepomuk s.r.o.

Vzhledem k odvolání jednoho z uchazečů výběrového řízení začíná stavba později, než se předpokládalo. Termín dokončení je plánován na 5. ledna 2022, ovšem jen pokud budou vhodné klimatické podmínky. Dá se tak očekávat, že finální části stavby budou dokončeny na jaře 2022.Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.mmp.)