Svátek má: Miroslava

Regiony

Velikost textu:

Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti

Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti

Slavnostní zahájení výstavy se uskutečnilo ve čtvrtek 17.října v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni za účasti Josefa Bernarda, hejtmana Plzeňského kraje a Martina Baxy, poslance Poslanecké sněmovny PČR, primátora města Plzně.

Listopad 1989 v Plzni
18. října 2019 - 07:00

Západočeské muzeum v Plzni připravilo pro své návštěvníky výstavu k 30. výročí událostí roku 1989, která bude k vidění ve výstavním sále Západočeského muzea v Plzni, Kopeckého sady 2, Plzeň od 18. 10. 2019 do 12. 1. 2020.

„Výstava s názvem „Listopad 1989 aneb Na podzim padá listí a komunisti“ nás zavede do poslední fáze normalizačního období Československa, které vyvrcholilo pádem komunistického režimu 17. listopadu roku 1989. Výstava je zaměřena především na plzeňský region a pomocí dobových artefaktů, dokumentů, plakátů a fotografií nám připomene nejen život v období reálného socialismu, ale i jeho revoluční závěr. Zajímavostí koncepce výstavy je i fakt, že se na jejím ztvárnění budou podílet i přímí účastníci listopadové revoluce v Plzni“, sdělila kurátorka výstavy Iva Tománková.

Jako jeden z doprovodných programů k výstavě byl připraven happening s názvem „A máte to polepený!“, který se uskutečnil 16. října 2019 od 16.00 hodin na Americké třídě 42 v Plzni. V rámci happeningu došlo k polepení budovy bývalého domu KV KSČ na Americké 42 kopiemi dobových plakátů a letáků tak, jak to před třiceti lety v listopadových dnech provedli studenti plzeňských vysokých škol. Kopie vytvořili současní studenti SOŠ OUUD, Nerudova 33, Plzeň a SUPŠ a ZUŠ Zámeček s.r.o., Plzeň.


Jako další doprovodný program k této výstavě Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla (KVH) a s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeské univerzity v Plzni připravilo edukační program „SVOBODNÁ GENERACE“, který je určený žákům a studentům ZŠ a SŠ. Edukačně zážitkový program „SVOBODNÁ GENERACE“ reflektuje výročí 30 let od sametové revoluce. Mezioborový program klade důraz na kritické myšlení, samostatné výtvarně-literární vyjádření a kreativní využití získaných kulturních a historických znalostí. Inspiračním zdrojem programu je dílo Václava Havla Antikódy.

Výsledkem programu bude mimo edukačně zaměřeného zážitku také ručně vázaná kniha vzkazů SVOBODNÉ GENERACE, sestavená z listů, které vytvoří sami žáci během workshopu. Kniha bude slavnostně předána Knihovně Václava Havla. Dále budou probíhat komentované prohlídky výstavy s kurátory.

Záštitu nad výstavou převzali Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje a Martin Baxa, primátor města Plzně, poslanec Poslanecké sněmovny PČR.

Plzenskenovinky.cz informovala Romana Němečková za Západočeské muzeum v Plzni.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:zcm)