Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Hospodaření Plzně za rok 2021 skončilo přebytkem

Hospodaření Plzně za rok 2021 skončilo přebytkem

Hospodaření města Plzně za loňský rok skončilo přebytkem ve výši téměř 616 milionů korun, z toho přebytek Magistrátu města Plzně činí 439 milionů korun, přebytek městských obvodů 177 milionů korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který schválili zastupitelé.

Ilustrační foto
14. května 2022 - 07:00

Příjmy města za rok 2021 činily 7,615 miliardy korun, výdaje 6,874 miliardy korun. Po započtení všech operací finančního vypořádání je možné z přebytku magistrátu rozdělit na různé akce a projekty 439,3 milionu korun, peníze dá město na dofinancování řady akcí a podporu projektů z různých oblastí.

„Výše přebytku byla ovlivněna lepšími příjmy z cizích daní, z poplatků za likvidaci odpadů, ze správních poplatků, ale i například příjmy z pronájmu či prodeje majetku a dalších. Kromě toho se nám dařilo také šetřit na výdajích, a to nejen na běžných výdajích úřadu, ale i u výdajů na stavební investice a u dalších položek,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a pro nakládání s majetkem David Šlouf.

Co se týká peněz z přebytku, půjde například 40,8 milionu korun na dofinancování akce Revitalizace konečné stanice tramvaje č. 4 u Borského parku. Posílen bude o 20,5 milionu korun také rozpočet určený na opravy bytového a nebytového městského fondu. „Například vyměníme výtahy na adrese Kaznějovská 43, zrekonstruujeme sociální zázemí pro seniory v Hřímalého 30 a 32. Vyčleníme více peněz také na zajištění kofinancování dotačních projektů, tedy na převod do Fondu pro kofinancování dotačních projektů, a to o 15 milionů korun. Třináct milionů korun dáme do rekonstrukce objektu v Bolzanově ulici, o milion méně pak na propojovací tunel mezi první a druhou ledovou plochou na zimním stadionu,“ vyjmenoval další z projektů náměstek David Šlouf.Z přebytkových peněz se bude řešit také využití užitkové vody z Mže pro údržbu v areálu zoologické a botanické zahrady v Plzni (11,5 milionu korun), díky penězům navíc se bude i modernizovat systém řízení dopravy na světelném signalizačním zařízení křižovatky Lidická – Plaská v Plzni, a to za deset milionů korun. „V oblasti dopravy počítáme dále také s částkou deset milionů korun na projektovou dokumentaci tramvajové trati na Vinice – Mikulášské náměstí,“ doplnil David Šlouf. O částku 9,5 milionu korun město posílí i rozpočet akce výstavby zázemí tréninkového centra mládeže v Luční ulici.

Část prostředků přebytku byla již dříve rozhodnutím zastupitelstva přerozdělena na krytí nezbytných potřeb jednotlivých správců, a to včetně zajištění finančního krytí pro poskytnutí humanitární pomoci pro občany postižené válkou na Ukrajině.

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.)