Svátek má: Oto

Regiony

Velikost textu:

Den na Lékařské fakultě opět propojí seniory a mediky

Den na Lékařské fakultě opět propojí seniory a mediky

Medici a senioři – harmonie generací“ s tímto podtitulem pořádá Lékařská fakulta v Plzni už druhý ročník Dne Heleny Zavázalové.

Ilustrační foto
11.červen 2017 - 07:00

Ústav sociálního a posudkového lékařství Lékařské fakulty UK v Plzni ve spolupráci s Městským obvodem Plzeň 1 pořádají 13. června den věnovaný tématům, která jsou blízká seniorům. V Šafránkově pavilonu pro ně bude po celý den připravený program, jehož náplní jsou především poradny.

Senioři se dozvědí více o péči o chrup, zdravém stravování, cvičení, posuzování zdravotního stavu, spotřebitelské problematice i první pomoci. Návštěvníci budou moci zhlédnout krátké dokumentární filmy na téma přijetí stárnutí, vyzkoušet taneční kroky nebo si poslechnout hudbu skupiny The Dixie Hot Licks. Vstup na akci je zdarma.

Doc. MUDr. Helena Zavázalová, CSc. byla dlouholetou proděkankou pro výuku a také vedoucí Ústavu sociálního lékařství  fakulty. Vedla Univerzitu třetího věku, pro její absolventy založila na fakultě Akademii třetího věku a Klub aktivního stáří.  Nad druhým ročníkem Dne Heleny Zavázalové převzali záštitu děkan Lékařské fakulty v Plzni prof. MUDr. Boris Kreuzberg, CSc. a místostarostka MO Plzeň 1 PhDr. Ivana Mádlová, Ph.D., MBA.

„Potěšil mě mimořádný zájem o tuto akci, a to jak ze strany seniorů, z nichž někteří mají dodnes paní docentku Zavázalovou v živé paměti, tak ze strany mediků všech ročníků, jak všeobecného, tak stomatologického směru. Snažíme se nejen prohloubit mezigenerační dialog, jak napovídá název akce, ale především podpořit zájem seniorů o vlastní zdraví, tedy zvýšit jejich zdravotní gramotnost a tím přispět k co nejdelšímu zachování jejich soběstačnosti. “ říká doc. MUDr. Libuše Čeledová, Ph.D., vedoucí Ústavu sociálního a posudkového lékařství, která akci na počest Heleny Zavázalové před rokem iniciovala.

Program, který stejně jako v loňském roce z větší části zajišťují studenti medicíny, začíná v 9 hodin ráno dopoledním blokem. Ten nabídne například stanoviště „Orální zdraví“ s poradnou a ukázkami správné dentální hygieny. Na stanovišti „Zdravé stravování“ čekají zájemce nejen rady, jak správně sestavit jídelníček, ale také výpočet BMI nebo vyšetření cév na aterosklerózu (pletysmografie). Na dalších stanovištích najdou návštěvníci cvičení Pilates, spotřebitelskou poradnu České obchodní inspekce nebo ukázky první pomoci.

Odpolední blok od 13 do 16 hodin nabídne poradnu posuzování zdravotního stavu pro účely dávek ze systému sociálního zabezpečení, projekci filmů a diskusi na téma přijetí stárnutí nebo taneční pro seniory.


Ve vstupní hale bude po celou dobu umístěna nabídka akcí MO Plzeň 1 pro seniory. Na akci bude také možné se zapsat do Akademie třetího věku nebo do Klubu aktivního stáří Lékařské fakulty UK v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta je jediným zástupcem Univerzity Karlovy v Plzeňském kraji. Momentálně zde studuje více než 2000 studentů, z toho přibližně 500 cizinců. Na fakultě jsou dva studijní programy – všeobecné lékařství a zubní lékařství. V současnosti je každý rok přijato cca 200 studentů na všeobecné lékařství a 50 na zubní lékařství.

Plzenskenovinky.cz informovala Ing. Barbora Černíková, Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Plzni.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch)