Svátek má: Radek

Regiony

Velikost textu:

Další ročník největší letecké show na západě Čech se blíží

Další ročník největší letecké show na západě Čech se blíží

Den ve vzduchu s Plzeňským krajem nabídne o víkendu 28. a 29. dubna 2018 na letišti v Plasích parádní show a oslaví 100 let od založení Československa.

Den ve vzduchu s Plzeňským krajem
19. dubna 2018 - 07:00

Další ročník největší letecké show na západě Čech se blíží a fandové letectví se opět mohou těšit na pořádnou porci moderních i historických letadel. Chybět nebude speciální program věnovaný oslavám 100 let od založení Československa, účast přislíbila také Armáda ČR a České aerolinie. A vůbec poprvé diváci uvidí unikátní závod elektro letadla s elektro automobilem.

Hlavní hvězdou mezi letouny bude MiG 15-UTI. Tato legenda létala v historii také kolem Plzně, když ve druhé polovině minulého století patřila československému letectvu a sídlila na letišti v Líních. V letošním roce předvede MiG 15-UTI na letišti v Plasích společnost Czech Flying Legends z Hradec Králové.

„Kamufláž letounu je v českých barvách a nese na trupu číslo 2514. Toto číslo nesl stroj MiG 15-UTI z 30. stíhacího bombardovacího leteckého pluku, který působil až do roku 1982 na letišti v Hradci Králové. Odlišností od původního zbarvení je ´tygří´ zbarvení na kýlu, kterým se letoun hlásí ke spolupráci s NATO Tigers Association,“ říká Josef Miřácký z Flying Legends.

Pozvánku do Plas přijal vicemistr světa Red Bull Air Race 2017 Martin Šonka, který do Plas dorazí v podstatě ihned po skončení závodu v Cannes.

„Vše se povedlo domluvit, takže máme upřímnou radost, že se Martin opět objeví v Plasích,“ říká předseda AK Plasy Vladimír Dlouhý.

V rámci oslav 100 let od založení Československa se v Plasích představí opravdová lahůdka, kterou je celodřevěné letadlo Avia BH-1. Letoun, který byl vyrobený v roce 1920, byl vůbec prvním moderním a zcela originálním strojem celodřevěné konstrukce společnosti Avia.

„Letoun Avia BH-1 byl v roce 1920, na První československé mezinárodní letecké výstavě, oceněn dokonce prezidentem republiky T. G. Masarykem finančním darem 100 000 korun. Díky daru a následné státní zakázce na výrobu vojenských letounů, společnost Avia nezanikla,“ říká majitel a expert na historii letadel Marcel Sezemský.

Překrásný pohled do historie letectví nabídne skupina Bavarian Bücker Formation. Vzduchem se budou prohánět tři nádherné stroje Bücker 131Jungmann. Mistrovsky upravené letouny z roku 1933 v Plasích představí skupinové létání, při kterém nebudou chybět ani excelentní kouřové efekty.

Účast přislíbila i Armáda ČR se svými pány nebes JAS 39 Gripen, kteří další ročník oblíbené show zahájí svými průlety a ve vzduchu se bude vznášet také bojový vrtulník Mil Mi-24. Obří stroj dostal přezdívku Satanův koráb a je i s otáčecími rotory více než 21 metrů dlouhý, jeho rozpětí křídel činí 6 a půl metru a může letět až tří set kilometrovou rychlostí.

České aerolinie nabídnou v sobotu průlety dopravního letadla. Diváci se mohou těšit také na opravdu unikátní závod, který nemá obdoby. Proti sobě se totiž postaví elektro letadlo a elektro automobil. „Tento závod se dá označit jako souboj budoucnosti nebo také závod bez hluku. Na 100 % nabité stroje poháněné elektřinou určitě pobaví a my jsme sami zvědaví, kdo nakonec zvítězí,“ dodává hlavní organizátor Jiří Pěč.

V rámci doprovodného programu, který odstartuje po oba dva dny už v 10 hodin, se divákům představí HZS Plzeňského kraje, záchranářští psi z K-9 Rescue.cz a světová špička v provazochodectví Anna Hanuš Kuchařová, která se po laně vydá z kontrolní věže směrem k podiu. Chybět nebude také hudební vystoupení, známé rockové covery zahraje kapela Electric Therapy. 

Střecha školy v Kralovické ulici zaroste zelení


Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Alena Marešová, tisková mluvčí, Krajského úřadu Plzeňského kraje.


(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.den ve vzdchu)