Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Cena Hanuše Zápala vrcholí, vítěz bude znám již tento čtvrtek

Cena Hanuše Zápala vrcholí, vítěz bude znám již tento čtvrtek

Jaká realizace se stane na další čtyři roky oceněnou novostavbou města Plzně, bude jasné již ve čtvrtek 12. dubna 2018.

Nominované novostavby
10. dubna 2018 - 07:00

Vítěz Ceny Hanuše Zápala za období 2014–2017 vzejde z 18 nominovaných staveb, které přihlašovali architekti, vlastníci i samotní občané. Jednotlivé objekty, které vznikly od ledna 2014 do prosince 2017 na území města, posoudila odborná porota složená z mimoplzeňských architektů, která navrhla doporučení na ocenění primátorovi města. Právě ten rozhodne o vítězi a předá mu ocenění na slavnostním večeru v kreativní zóně DEPO2015, kterému bude předcházet odborná architektonická konference.

Na Cenu Hanuše Zápala 2014–2017 bylo přihlášeno celkem 21 staveb, avšak k dalšímu posouzení jich postoupilo pouze 18 z nich. „Bohužel jsme museli 3 nominace vyřadit, neboť nesplňovaly základní podmínky statutu soutěže,“ vysvětluje sekretář Ceny Hanuše Zápala architektka Irena Langová. „Nicméně i tak v letošním roce soutěží skutečně rozmanitá skupina objektů. Zastoupení zde mají bytové domy, rozsáhlá univerzitní a výzkumná centra, administrativní a výrobní budovy, rodinné domy, ale i kulturní stánky, které prezentuje Nové divadlo J. K. Tyla nebo drobná intervence venkovní scény ve Chvojkových lomech,“ dodává Langová.

Vítěz bude vyhlášen na slavnostním večeru ve čtvrtek 12. dubna 2018 v kreativní zóně DEPO2015, kterému bude předcházet odborná konference.

„U příležitosti udílení letošní Ceny Hanuše Zápala jsme připravili konferenci s názvem Obraz města v 21. století, která reaguje na úlohu architekta a kvalitní architektury v tvorbě obrazu současného města. Jedná se o mimořádně aktuální téma. Celkem osm řečníků bude hovořit o nárocích na současnou architekturu v městské zástavbě, ale i podmínkách, se kterými se musí architekti při realizaci ve městě vyrovnávat,“ říká ředitelka pořádajícího Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká.


Konference se uskuteční rovněž ve čtvrtek 12. dubna 2018 v kreativní zóně DEPO2015, a to již od 14 hodin. Odpolední akce je volně přístupná a srdečně jsou na ni zváni všichni zájemci o architekturu a tvorbu současného města. „Podařilo se nám oslovit architekty, kteří mají k tématu skutečně co říci. Účastníci se mohou těšit na teoretické příspěvky, ale i konkrétní příklady realizací a řešení, jak si jednotliví architekti poradili s regulacemi a podmínkami městské zástavby,“ dodává ředitelka Vostracká.

U Tachova hořela chata, explodovaly i tlakové lahve

Cena Hanuše Zápala je soutěžní přehlídka, kterou vyhlašuje primátor města Plzně za období uplynulých čtyř let. Cílem soutěže je najít a ohodnotit nejkvalitnější plzeňské novostavby a představit je veřejnosti. Cena odkazuje na dílo významného architekta Plzně a jihozápadních Čech Hanuše Zápala a poprvé byla udělena Václavu Ulčovi a Radku Dragounovi za období 1990–2005 za architektonické řešení budovy Centrální požární stanice HZS Plzeňského kraje. Podruhé ji za období 2006–2009 získal architekt Karel Hanzlík za architektonický návrh areálu 6th RIVER Plzeňského vědecko-technologického parku. V posledním ročníku byla za návrh budovy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara oceněna práce docenta Jana Štípka in memoriam.

Stavby nominované na Cenu Hanuše Zápala za období 2014–2017:
1)     nominace č. 1           BYTOVÁ NÁSTAVBA U ZVONU – STŘEŠNÍ NÁSTAVBA
2)     nominace č. 2           ÚPRAVY OKOLÍ DIVADLA J. K. TYLA
3)     nominace č. 3           POLYFUNKČNÍ DOMY LIVINGSTONE
4)     nominace č. 4           ADMINISTRATIVNÍ BUDOVA ELPCOND, a. s.
5)     nominace č. 5           VÝSTAVBA OBJEKTU PRO PROJEKT RICE
6)     nominace č. 6           BYTOVÝ DŮM PODĚBRADOVA
7)     nominace č. 7           NOVÁ DOPRAVNÍ ZÁKLADNA PMDP
8)     nominace č. 8           ÚPRAVA HOSPODÁŘSKÉHO DVORA BUKOVEC
9)     nominace č. 9           HALA NA VÝROBU ELEKTROROZVADĚČŮ
10)  nominace č. 10         VÝZKUMNÉ CENTRUM NTIS A CTPVV ZČU V PLZNI
11)  nominace č. 11          NOVÉ DIVADLO, SCÉNA DIVADLA J. K. TYLA
12)  nominace č. 12         UNIVERZITNÍ MEDICÍNSKÉ A BIOMEDICÍNSKÉ CENTRUM LF UK
13)  nominace č. 13         BYTOVÝ DŮM VELESLAVÍNOVA
14)  nominace č. 14         MATEŘSKÁ ŠKOLA SE SPORTOVNÍM ZAMĚŘENÍM VLNKA
15)  nominace č. 15         STÁLÁ SCÉNA CHVOJKOVY LOMY
16)  nominace č. 16         BYTOVÝ DŮM DVĚ VĚŽE
17)  nominace č. 17         BYTOVÝ DŮM SLADOVÁ, SVĚTOVAR – BLOK D
18)  nominace č. 18         SÍDLO SPOLEČNOSTI RENOENERGIE, a. s.

Plzenskenovinky.cz informovala Ing. Ivana Stuchlová za Útvar koncepce a rozvoje města Plzně.


(jv,plzenskenovinky.cz foto:ukr)