Svátek má: Jakub

Regiony

Velikost textu:

Bernard: Vážím si každého, kdo neváhá a pomůže člověku v ohrožení

Bernard: Vážím si každého, kdo neváhá a pomůže člověku v ohrožení

Martin Kotýk, Lenka Kodýtková, Magdalena Rogozov a Filip Viduna na Krajském úřadě Plzeňského kraje převzali od hejtmana Josefa Bernarda Cenu hejtmana Plzeňského kraje za záchranu života za rok 2016.

Ceny hejtmana Plzeňského kraje za záchranu života za rok 2016
11.březen 2017 - 07:00

Na základě došlých nominací, které mohli v průběhu ledna obyvatelé Plzeňského kraje posílat poštou nebo elektronicky, předal dnes hejtman Josef Bernard bronzovou pamětní medaili a šek v hodnotě 10 tisíc korun čtveřici lidí, kteří svým jednáním a pohotovostí pomohli lidem, kteří byli v ohrožení života. Jsou to Plzeňáci Martin Kotýk, Magdalena Rogozov a Filip Viduna a Lenka Kodýtková z Třemošné. Michael Novák ze Sence, který je nyní mimo republiku, ji převezme později.

„Vážím si každého, kdo neváhá a nezištně dokáže pomoci člověku, jehož život je v ohrožení,“ uvedl hejtman Josef Bernard.

Martin Kotýk
Při návratu rodiny z výletu uviděl ve Starém Plzenci havarovaného motocyklistu, který se dusil na popruhu přilby. Společně s manželkou zavolal záchranku a snažil se přilbu rozepnout. Nožem se mu podařilo řemen uvolnit a mladík se po chvíli hluboce nadechl.

Lenka Kodýtková
Zastavila se v obchodě v Nevřeni, kde uviděla vyděšenou prodavačku s malým synkem v náruči, který nedýchal. Vzala dítě z náručí matky, začala mu dávat masáž srdce a umělé dýchání a zároveň mobilem přivolala záchranku. Dítě začalo dýchat.

MUDr. Magdalena Rogozov
S přáteli a dětmi navštívila večerní plzeňské vánoční trhy, kde byla svědkem napadení muže před dalšími návštěvníky přímo u vánočního stromu. Útočník bil pěstí do hlavy již bezvládně ležícího muže a kopal do oblasti hrudníku a beder. Zareagovala jako první a bez rozmýšlení vběhla mezi útočníka a napadeného a zastavila jej křikem. Touto odvážnou akcí byl útočník zaskočen a v útoku přestal. Poté se snažila pomoci ležícímu muži v bezvědomí, který nedýchal. Zprůchodněním dýchacích cest u něho obnovila dýchání; postupně u něj došlo i k návratu vědomí.

Michael Novák, Filip Viduna
Oba žáci si v prosinci na sociálních sítích všimli fotografie a vzkazu na rozloučenou svého spolužáka, který chtěl spáchat sebevraždu. Okamžitě se obrátili na jeho třídní učitelku, která informovala spolužákovu matku. Matka se vydala domů, kde našla syna, jenž spolykal různé léky a zapil je množstvím alkoholu. Následně zavolala záchranku.

Na fotografii zleva: Martin Kotýk, Magdalena Rogozov, Josef Bernard, Lenka Kodýtková, Filip Viduna.

Plzenskenovinky.cz informoval Mgr. René Zeithaml za Krajský úřad Plzeňského kraje.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:kú)