Svátek má: Ctirad

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Přilba SS je symbol nacismu nebo velikosti řeporyjského starosty?

Zbořil: Přilba SS je symbol nacismu nebo velikosti řeporyjského starosty?

<< VIDEO >> Dříve byli lidé souzeni za nošení SS přilby a teď najednou je symbolem velikosti řeporyjského starosty, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
30. května 2020 - 03:20

Tento týden pomalu končí akce koronavirus, státy v Evropě otevírají hranice. V souvislosti s koronakrizí se objevují a nejen u nás kritiky vlád, že vše mohly řešit jinak. U nás se objevil „zajímavý“ kalendář vydaný nakladatelstvím Naše vojsko, kde jsou přední představitelé nacistického Německa: Hitler, Himmler, Heydrich… Na Ukrajině konečně soud odsoudil propagaci symbolů ukrajinké SS divize Galicia.

Co vy na to všechno pane Zbořile?

„Všechno to svědčí o tom, že pandemie ustupuje do pozadí a že si politici uvědomili, že musí najít nějaké nové téma, které už není tak obehrané jako každodenní statistiky o koronaviru,“ říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

„Takže žijeme v době, kdy se hledají zástupná témata, u nás se to projevilo těmi, řekněme, jednodušeji uvažujícími Piráty, kteří už začali zjišťovat jestli ceny za zdravotnické potřeby, roušky, byly přiměřené nebo nebyly. Takže vidíme, že o cenových relacích rozhodují lidé, kteří tomu vůbec nerozumějí, třeba je tam nějaký poslanec lékař nebo některý kdo šil roušku, ale jsou to přeci naprostí laici, kteří se zabývají byznysem a nebo si neuvědomili, že v parlamentu sedí právě proto , aby dělali byznys," pokračuje Zdeněk Zbořil.

Kalendář…

„Zpráva z Ukrajiny, že si konečně někdo všimnul, že existovaly neněmecké divize SS, jednotky, které byly na norimberském procesu prohlášeny za zločinecké organizace, kromě Ukrajiny byly také ve Skandinávii, v Holandsku, ve Francii , v Chorvatsku.

Zajímalo by mne jak ty policejní jednotky, které se po léta zabývaly studiem tzv. politického extremismu a antisemitismu a šíření zášti a nenávisti k různým národům, jak se budou zabývat tím, že nakladatelství Naše vojsko vydalo kalendář s tvářemi skutečně těch největších nacistických zločinců a jak se budou zabývat tím , že například v Řeporyjích je na  památníku Vlasovcům umístěna vojenská přilba vzor 1943 , kterou byly jednotky SS vybavovány, třeba se to dnes tak vážně nebere, ale ještě před nedávnou dobou, tak asi 15 let byli trestně stíháni ti lidé co nejenom tyto věci prodávali a dokonce i ti co si tu přilbu přivezli z Německa a jezdili s ní na motocyklech.

Já sám jsem dělal posudky zda ta helma je symbol nacismu či nikoli. Tak mě zajímá jak dopadne ten nešťastný kalendář ale i jak dopadne ta přilba v Řeporyjích a nebo zda se neozvou ti kteří byli stíháni za to, že přilbu nosili a tady najednou  je to symbolem velikosti řeporyjského starosty,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)