Svátek má: Hynek

Politika

Velikost textu:

Teta není kněžna a Danuše holt není Libuše

Teta není kněžna a Danuše holt není Libuše

Prezidentkou není a už by rušila, co se vůbec nestalo. Nicméně coby prezidentské kandidátce se ji podařilo pořádně se zesměšnit. O kom je řeč? O Danuši Nerudové, bývalé rektorce Mendelovy university v Brně. 

Danuše Nerudová
8. prosince 2022 - 10:30

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová po spekulacích, že by mohl končící prezident Miloš Zeman předčasně jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, uvedla, že by případný jmenovací akt prohlásila za neexistující. Tím si Nerudová vysloužila posměch a kritiku jak z řad právnické obce, tak i svých vlastních stoupenců.

V českých médiích se objevila informace, že by prezident Miloš Zeman mohl ještě před koncem svého funkčního období v březnu jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, ačkoliv dosavadnímu předsedovi Pavlu Rychetskému končí desetiletý mandát až v srpnu. A kandidátka na hradní post, kterou podpořila koalice SPOLU, Danuše Nerudová, přišla s případným "řešením".

„Pokud by Miloš Zeman opravdu jmenoval nového předsedu Ústavního soudu před koncem svého funkčního období, tak bych v případě svého zvolení prohlásila tento jmenovací akt za neexistující a řádně jmenovala nového předsedu ÚS. Demokracie není ničí hračka,“
uvedla Nerudová.

Její šalamounské řešení by ale podle mnohých nebylo tak úplně v souladu se zákonem. „Dlouhé zimní večery jsou tradiční čas pro hrátky s ústavním právem. Loni a předloni jsme hráli hru ‚nouzáky‘, letos jsou trendem pravomoci prezidenta. Dle § 2 zákona o ÚS prezident jmenuje předsedu ÚS. V čem by měl být takový jmenovací akt ‚neexistující‘?“ ptá se právník Ondřej Dostál.„Vážená paní profesorko, Miloš Zeman je prezidentem až do konce svého volebního období. Toto zpochybňování už měli v Polsku a nic dobrého to nepřineslo. Pokud by Zeman opravdu porušil ústavu, pak by se jistě zbytek soudu postavil proti němu,“ zkritizoval „řešení“, které navrhla Nerudová, další z uživatelů.

Václav Ágh, poradce šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, Nerudovou také zpražil. „Pokud chceš být protipól Zemana, což jsem pochopil, že chceme volit, tak to neznamená dělat to stejně jako on, akorát v rámci nějakého většího dobra. Mimochodem. Tohle by Zuzana Čaputová nikdy nevypustila. Je právnička a má skvělý tým,“ vzkázal Nerudové. „Kdo jí tohle poradil, je idiot,“ dodal jadrně.

Ani pedagog Tomáš Šalamon není z nápadu Nerudové dvakrát nadšený. „Já teda nevím, právník nejsem, natož ústavní, ale něco mi říká, že tohle tak úplně jednoduše nejde a rovnou by to před tím ÚS skončilo. Zároveň podle ‚prohlásila jmenovací akt za neexistující‘ dává tušit, že to nebude z její hlavy. Havel & partners? Zřejmě bude ještě sranda,“ uvedl.

Také jsme psali:

„Paní Nerudová, ten opilý lempl by sice nikoho jmenovat neměl, ale bezpochyby by bylo lepší, abyste se obrátila nejprve na soud, který by ten akt prohlásil za neexistující. Vy nemůžete prohlašovat vůbec nic a tento tveet je stupidní. Smažte ho. Děkuji,“ přidal se kavárník Lukáš Valenta s tím, že by prezidentská kandidátka udělala lépe, kdyby příspěvek smazala.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%