Svátek má: Filip

Politika

Velikost textu:

Středočeská hejtmanka doporučila redaktorce Radiožurnálu se dovzdělat

Středočeská hejtmanka doporučila redaktorce Radiožurnálu se dovzdělat

V pořadu Dvacet minut na Radiožurnálu pohovořila s redaktorkou Marií Bastlovou 15. května 2019 místopředsedkyně hnutí ANO a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a byla to zajímavá debata, při které politička doporučila novinářce mimo jiné se dovzdělat.

Jaroslava Pokorná Jermanová, jak vypadala 15. května 2019 dopoledne
16. května 2019 - 08:15

Redaktorka se Jermanové nejdříve zeptala, zda se nešla podívat na demonstrace, které jsou zaměřené proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a na kterých demonstranti ministryni obviňují z ovlivňování spravedlnosti. 

"Věnuji se své dceři a navíc demonstrace jsou za něco, co není prokázané?" tak nějak odpověděla  středočeská hejtmanka, která jedním dechem přiznala, že je u nás možné demonstrovat proti čemukoliv a je to každého svobodná vůle, což respektuje.

Jermanová dále řekla, že je nad věcí k tomu, co se píše v novinách.

"Ne vždy je to stoprocentní pravda, jde i o osobní názory redaktora, nebo může mít zkreslené informace," prohlásila. Hejtmanka rovněž není přesvědčena o tom, že by výběr nové ministryně spravedlnosti souvisel s Babišovým trestním stíháním.

Redaktorka přitvrdila a snažila se od Jermanové zjistit, jak by si počínala, kdyby policie podala návrh na obžalování premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo a pokud by byl obžalován.

"To je coby kdyby, to nemám ráda. Nebudu přispívat k ovlivňování rozhodnutí," řekla rázně.

"Nelíbí se mi, že se politici vyjadřují veřejně k rozjetým kauzám. Tohle má zůstat v tichosti a nemá být na vyšetřovací orgán vyvíjen jakýkoli tlak. Pokud není odsouzen, pořád se na něj díváme jako na nevinného. To není důvod, aby nebyl premiérem či předsedou hnutí ANO," prohlásila Jermanová.

"Váš kraj za doby vaší vlády předloni vyplatil zhruba pět milionů korun za nejrůznější poradenství, monitoringy a analýzy, aniž bylo jasné komu a za co přesně?" zeptala se redaktorka Jermanové s připomínkou, že ANO šlo do krajských voleb s hesly o řízení krajů tak jako se řídí firmy.

Hejtmanka  ví moc dobře, za co přesně ty peníze byly vyplaceny, ale tyto informace  nemůže dál poskytnout.

"Máme takto nastavené zákony, kdybychom vám tyto informace poskytli, tak se dostaneme do sporu s Úřadem pro ochranu osobních dat a budeme popotahováni i vašimi médii za to, že jsme informace poskytli. Úřad by pak platil velkou pokutu za poskytnutí těchto dat,“ vysvětlila  Jermanová, protože žádná z osob, které měly externí smlouvy, nesouhlasila se zveřejněním svého jména.

"Podle mých informací nemáme od nich souhlas, což můžeme na jednu stranu chápat, že nechtějí být popotahovány a skandalizovány. Za všemi je konkrétní práce a výsledek," řekla hejtmanka, která  nepohovořila ani o práci, kterou externisté vykonali. "To je otázka na pana ředitele úřadu. Podle jeho slov je to zasahování do autorských práv," odpověděla Jermanová a zmínila se, že všechny projekty, na kterých tito lidé pracovali, schvalovala původní rada kraje a ta znala i náklady s tím spojené i počet lidí, kteří na tom budou pracovat.

Jermanová odmítla i to, že by přímo úkolovala úředníky a externisty. "Úřad zaměstnává více než 650 lidí a sama nemám vliv na to, co vykážou externisté do výkazu a ani to nestvrzuji svým podpisem," prohlásila  Jaroslava Pokorná Jermanová.

"Znovu opakuji. Rozpočet 27 miliard, 271 příspěvkových organizací, 650 zaměstnanců... opravdu si myslíte, že od každého přebírám výsledky jejich práce?  K tomu jsou příslušní vedoucí odboru,“ prohlásila Jermanová a když ji redaktorka opětovně připomněla volební slogan hnutí Ano z roku 2016, že v krajích nenechají prošustrovat ani korunu, hejtmanka se ohradila.

"Dokažte mi, paní redaktorko, že jsme něco prošustrovali. Ani korunu! Naopak! Vy tu tvrdíte, že jsme něco prošustrovali, a to je velmi silné tvrzení. Z vaší strany to není korektní tvrzení. Stavíte na reportáži Seznamu, na vytržených informacích. Existují zákony, které musíme respektovat," tvrdila Jermanová a redaktorku  Bastlovou přirovnala ke kolovrátku.


"Nepoužívejte výrazy, že jsme něco prošustrovali, pravda to není," ohradila se hejtmanka a k dalším redaktorkou zmíněným analýzám dodala ... “Znovu říkám. 650 zaměstnanců, 27 miliard. Opravdu si myslíte, že vím, co jednotlivý externista zpracoval a proč?“ reagovala Jermanová.

Redaktorce rozhlasu pak hejtmanka závěrem oznámila, že nemá základní znalosti, jak pracuje úřad, když ji klade takové otázky a doporučila ji se dovzdělat.

(ps, Radiožurnál, Prvnizpravy.cz, foto: ps)