Svátek má: Ctirad

Politika

Velikost textu:

Štefec: Raketa SpaceX u stanice ISS rozhodně není dějinná událost

Štefec: Raketa SpaceX u stanice ISS rozhodně není dějinná událost

V sobotu 30.5.2020 ve 21:22 našeho času došlo k události, která sice rozhodně nepřepíše historii, jak velkohubě a hloupě vykřikují do světa Seznam Zprávy, přesto ale představuje významný mezník ve vývoji kosmonautiky jak americké, tak světové.

Jaroslav Štefec
3. června 2020 - 09:01

Z mysu Canaveral do vesmíru odstartovala a na oběžnou dráhu se po cca 10 minutách dostala historicky první soukromá kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska se dvěma americkými kosmonauty - veterány NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleyem na palubě. Nosič kosmické lodi Falcon téže společnosti po splnění mise úspěšně přistál na plovoucí plošině v oceánu.

V čem spočívá historičnost letu? Rozhodně ne v tom, že by se USA po dlouhých 9 letech od ukončení posledního letu raketoplánu Atlantis "vracely" do vesmíru, jak se nám patolízalsky snaží vnutit naše média, navíc zpravidla s dodatkem, že se "Amerika konečně zbavila závislosti na Rusku při dopravě kosmonautů na kosmickou stanici ISS", píše na Facebooku Jaroslav Štefec.

Takovou pitomost může napsat skutečně jen hlupák, který vůbec netuší, že ta "závislost" byla pro NASA (a tím i pro USA) velmi výhodná. Umožňovala jí s relativně velmi malými náklady udržovat aktuálně jediný smysluplný program kosmických letů s lidskou posádkou, a zároveň v klidu vyvíjet novou kosmickou loď Orion, určenou k letům do vzdálenějších koutů sluneční soustavy. Navíc je podobné tvrzení de facto urážkou kosmické agentury NASA, která v období let 2011 až 2020 dosáhla velmi významných úspěchů v oblasti planetárních misí k Marsu a Jupiteru, úspěchů při hledání planet u cizích hvězd a v mnoha dalších aktivitách.

Historičnost letu nespočívá ani v tom, že představuje reálné naplnění snů o jednoduchých a levných mnohonásobně použitelných systémech pro vynášení lidí do kosmického prostoru, s nímž si pohrávali od počátků vývoje "kosmické" raketové techniky její konstruktéři všech národností.V čem je tedy tato mise SpaceX, jejíž úspěšné završení americké kosmonautice ze srdce přeji, skutečně "historická"? Představuje totiž první krok na cestě k exploataci vesmíru soukromými společnostmi. Předznamenává definitivní ztrátu státního monopolu na dobývání kosmického prostoru a přechod k jeho tvrdé komercionalizaci.

Že to vedení USA velmi dobře chápe, ukázal prezident Donald Trump zcela jednoznačně třeba tím, že vyhlásil právo USA na komerční využívání Měsíce bez ohledu na mezinárodní smlouvy o neutralitě jeho povrchu. A program "družicových vlaků" Eltona Muska ukázal, že americká vláda nemá ani v nejmenším v úmyslu bránit soukromým kosmickým aktivitám společností jako je SpaceX, Boeing a další.


Ve vysílání lidí do kosmu bude prvním komerčním počinem kosmický turismus, následovaný nejspíš těžbou surovin z planetek a meteoritů. Využití Měsíce na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat. A Mars ... k tomu je to zatím přece jen ještě příliš daleko.

Rád bych věřil, že u tohoto výčtu zůstane, ale když ono se nabízí tolik dalších možností! Například kosmický terorismus, ozbrojené soukromé základny na Měsíci a Marsu, útočné kosmické prostředky bránící těžební týmy u planetek ... Pomalu nás začíná dohánět budoucnost, dosud popisovaná výhradně v knížkách slavných i méně známých autorů sci-fi. Chtěl bych věřit, že ku prospěchu všeho lidstva, ale bojím se, že "Amerika first" tuhle naději opět zhatí.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)