Svátek má: Magdaléna

Politika

Velikost textu:

O pirátství na piráty uspořádaném semináři o autorském právu

O pirátství na piráty uspořádaném semináři o autorském právu

Piráti poslední srpnové úterý v Poslanecké sněmovně zorganizovali seminář na téma evropské směrnice o autorském právu. Nebylo tedy nic proti ničemu, že se v průběhu téměř šestihodinového slyšení kriticky hovořilo o pirátství v této oblasti zájmů.

Mikuláš Peksa
30. srpna 2018 - 08:15

Seminář se konal v sále, jemuž se říká Konírna a tak účastníci čekali i na největší vyřčenou koninu a dočkali se. Ale popořadě.

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...


Na programu bylo  více než deset vystoupení pozvaných právníků, zástupců médií nebo pracovníků ministerstev či kolektivních správců autorských děl  Hlavním tématem je článek 13, podle nějž by internetové platformy umožňující nahrávání obsahu uživateli měly kontrolovat obsah pomocí automatických filtrů. Na seminář pořádaný Pirátskou stranou dorazilo přes 70 návštěvníků. Pořadateli byli  pirátští poslanci Mikuláš Peksa, který seminář řídil  a Lenka Kozlová.

"Už během akreditace účastníků jsme byli příjemně překvapení, kolik lidí problematika autorských práv zajímá. Velký zájem byl i o možnost vystoupení, kde jsme ale byli limitovaní kapacitou. Do hlasování o pozměňovacích návrzích v Evropském parlamentu zbývají totiž  dva týdny a během té doby budeme publikovat informace a aktuality na našem webu zachraninternet.cz,"  uvedl poslanec Mikuláš Peksa.

Jinak v dopoledním bloku zazněly příspěvky advokátů a odborníků na autorské právo. BYlo řečeno, že problematiku znepřehledňuje používání anglických výrazů i to, že řada českých termínů není jasně definovaná. Došlo i na připomenutí známého případu portálu Pirate Bay. Ten zprostředkovával stahování děl chráněných autorským právem. Soudní dvůr EU v roce 2009 rozhodl, že je tato praxe nezákonná. Neméně zajímavý je i případ McFadden z roku 2016. Jeden z uživatelů totiž v obchodě nabízejícím wi-fi zdarma stáhl autorsky chráněný hudební soubor. Soudní dvůr v roce 2016 rozhodl, že poskytovatel wi-fi není zodpovědný za zneužití třetí stranou.

V závěru dopoledního bloku také zaznělo, že chystaná evropská směrnice bude likvidační pro malé firmy. Google a další velké společnosti mají dostatek prostředků k tomu, aby technicky filtrování obsahu zvládli. A je pro ně přitažlivá představa, že odpadne konkurence malých firem.

V odpolední části semináře mimo jiných vystoupili zástupce sdružení OSA, akademici z Masarykovy univerzity a také zástupce Iuridicum Remedium, neziskovky působící v oblasti lidských práv.
Jen tak pro zajímavost. V Česku sice byly již před mnoha lety nahlášeny trestné činy v oblasti autorského práva, ale zatím se ani jediný případ nedostal až k soudu. Protože nejsou známé žádné soudní jidikáty, je obtížné předvídat, jak je tato činnost vážně trestná.

Téměř ve všech příspěvcích zaznělo, že je u používání, využívání ale i zneužívání autorských práv důležitá odpovědnost zejména těch, kteří zřizují různá úložiště dat.

Se zlou se setkal jeden host se svým krátkým komentářem, když zřizovatele nebo vlastníka úložiště dat přirovnal k hoteliérovi, který by měl odpovídat i za zločince, který se u něho ubytuje.

Lepší příklad měl jiný diskutující, který přirovnal požadavky na zřizovatele úložišť  dat k majiteli domu, který nese odpovědnost za to, že stěna budovy nebude nikdy pomalovaná vandaly.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)