Svátek má: Státní svátek

Politika

Velikost textu:

Na WC jsme se s Havlem domluvili, že Adamcovi řeknu, aby podal demisi

Na WC jsme se s Havlem domluvili, že Adamcovi řeknu, aby podal demisi

Petr Miller, bývalý federální ministr práce a sociálních věcí byl hostem v České televizi v pořadu Interview ČT24, aby zavzpomínal na události roku 1989. Vzpomenul si i na to, jak se na WC s Václavem Havlem domluvili, že řekne tehdejšímu premiérovi Adamcovi, aby podal demisi.

Petr Miller v pořadu České televize
13. listopadu 2019 - 08:30

"Když jsem se bavil v práci s dělníky v pondělí po páteční událostech na Národní třídě, tak  oni říkali. Studenti dělali bordel a dostali na zadek. Jenže později, když jsme se dozvěděli,  s jakou brutalitou bylo proti  studentům zakročeno, tak  to už lidi ve fabrikách naštvalo,“ řekl Petr  Miller o rozhodujícím  okamžiku, kdy se i dělníci rozhodli demonstrovat.

„Měl jsem jednu výhodu oproti kolegům, kteří se mnou byli ve stávkovém výboru, že jsem neměl děti a neměl jsem pocit odpovědnosti,“ přiznal,  proč se stal předákem a za dělníky vyjednával.

„Dnes se mluví o tom, že právě studenti něco rozhodli, umělci taky říkají, že zase oni něco rozhodli a tak dále,  ale nikdo z nich  nemá pravdu. Myslím, že kdo to rozhodl, byli ti, kteří měli v tu chvílí ekonomickou sílu v ruce, a to byly právě fabriky, daly tomu sílu a úder,“ prohlásil  Petr Miller a jedním dechem dodal, že kdyby studenti dál stávkovali a herci vedli debaty v divadle, národní hospodářství by to nepoložilo.  Proto si myslí, že tehdy v roce 1989 o žádnou revoluci vůbec nešlo.

„Revoluce, ta by musela mít jiné znaky, takové, které jsou v nějakém násilí, ale k ničemu takovému nedošlo. Když jsem se pak stal členem Občanského fóra, účastnil jsem se mnoha akcí a jednání o předání moci. Byly to spíše poklidné výměny názorů,“ připomenul Miller.

Pohovořil i o vztahu s Vaškem Klausů, jak pojmenoval v rozhovoru Miller pozdějšího prezidenta   Václava  Klause. „My jsme byli věční rivalové. Byl to problém, když jsem se stal ministrem práce ve federální vládě a jako takový sahal do kapsy, a Klaus jako ministr financí si chtěl kapsu zase naplnit. Rivalita byla mezi námi taková, že Klaus chtěl jeden čas odejít z vlády,“ připomenul  spor mezi ním a tehdejším ministrem financí v Čalfově vládě Miller.

Čalfa se prý tehdy zachoval úžasným způsobem, ale diváci u televize se už nedozvěděli, jak, protože moderátorka Tvarůžková Millerovi skočila do řeči a zaměřila otázky na současnost.

„Nikdo jsme v té době nebyli připraveni ještě na to, abychom mohli řídit stát a domýšlet důsledky našich kroků. Já byl ale jeden z těch, kdo hlasoval proti kuponové privatizaci. To bych dnes Váškovi Klausů vyčítal, že to bylo poněkud uspěchané.

„On byl takový hnací motor, ale musel být neustále korigován. Neházel bych na něj dnes vinu, jeli jsem v tom nějakým způsobem všichni,“ poznamenal Miller, který ještě dodal, že to nebyla jen Klausova reforma, protože na ní pracovalo asi šedesát lidí.

Pak Miller prozradil, proč nakonec z politiky odešel úplně.

„Odešel jsem z ní nedávno. Přijeli za mnou dva pánové, jestli bych nechtěl kandidovat v Příbrami za ANO do Senátu. Zkusil jsem to. V Příbrami jsem vyhrál primární volby. Ještě za šéfování Jaroslavy Pokorné Jermanové jsem jel do Agrofertu, kde jsem byl schválem všemi předsedy ANO Středočeského kraje. Měl jsem mandát, jenže ouha... Nemohl jsem z Jermanové dostat, v čem je problém... Babiš zapracoval, asi jsem se mu nemohl hodit do krámu, a ani Zemanovi. I s tím mám nevyřízené účty,“ vyprávěl  Miller o tom, jak málem  kandidoval do Senátu.

„Já jsem jeden z těch, kdo po devadesátém Zemanovi hodně pomohl, aby se stal předsedou ČSSD, kandidoval jsem proti němu, ale vzdal jsem tověnoval l jsem mu své hlasy. I  tak, jak se pak zachoval tak, jak  se nechovají lidé, kteří mají mít mezi sebou úctu,“ konstatoval Miller.


Nu bývalému ministrovi  říká současné dění?

„Spíše jen glosuji dění a přemýšlím, co bych udělal já jinak. Ve svých osmdesáti letech se udržuji a udělám ještě 40 kliků, a to je dobrý postoj k životu,“ řekl  na závěr pořadu bývalý federální ministr práce a sociálních věcí Petr Miller.

(ps, ČT24 Interview, Prvnizpravy.cz, foto: ČT24)