Svátek má: Bohuslava

Politika

Velikost textu:

Macron: S Ruskem musíme vést dialog, nemůže odejít k Číně

Macron: S Ruskem musíme vést dialog, nemůže odejít k Číně

V rozhovoru pro švýcarskou RTS Emmanuel Macron slíbil vyjednávat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a to jak z pohledu prezidenta Francie, tak jako země, která předsedá G7.

Emmanuel Macron v rozhovoru pro RTS
13. června 2019 - 09:01

Podle Macrona Evropa potřebuje dialog s Ruskem, ale zároveň zdůraznil, že Rusko nebude přijato zpět do G7, dokud nedojde k významnému pokroku při řešení ukrajinské krize.

„Během oslavy výročí spojeneckého vylodění  v Normandii jste měl velmi silný projev. Ale krátce před tím se prezident Putin setkal s Si Ťin-pchingem. V tom bylo hodně symboliky: existuje riziko, že Rusko odejde z Evropy a půjde na východ. Co je možné udělat, aby se Rusko spojilo se Západem? Na summit G7 by například mohl být pozván Vladimír Putin,“ uvedl redaktor RTS rozhovor s Emmanuelem Macronem.

„Musíme pokračovat v našem dialogu, v naší práci s Ruskem. Rusko je Evropa. Jsem si tím jistý. A myslím si, že Putin je synem Petrohradu. Máme s ním neustálý dialog. Samozřejmě máme oba skutečné neshody a problémy, na kterých spolupracujeme. A je jich spousta. Mezera v dialogu byla způsobena událostmi nedávné minulosti. Mnohem důležitější je však historie národů,“ odpověděl francouzský prezident.
 
„Rusko je velký národ, velká země, která s námi přežila tragédii – druhé světové válka, nikdy nezapomene na cenu, kterou v tomto konfliktu zaplatili. A myslím si, že uděláme chybu, pokud dovolíme Rusku sklouznout k Číně. Rusko musí být spojeno s Evropou,“ upřesnil Macron.
 
„Pane prezidente, byly nějaké chyby? Rozšíření NATO směrem k Rusku, neúspěšné setkání vašeho předchůdce Francoise Hollanda, který je podle Rusů urazil tím, že odmítl vzdát hold obětem války. Musíme se jim omluvit za chyby?,“ pokračuje v otázkách redaktor RTS.
 
„ Myslím, že ano. Jistě, pokud se podíváte na posledních 20 let, pak na obou stranách můžete najít křižovatky, kde se mohlo jít jiným směrem. Věřím, že v dialogu si můžeme mnohé vysvětlit... Nechci kritizovat své předchůdce, nejsem tady od toho.
 
Když jsem přijel do Ruska, navštívil jsem hřbitov. Mimochodem, na hřbitově jsem se zúčastnil pamětní akce, kde leží starší bratr Vladimíra Putina, který zemřel během této války, byl obětí velkého hladomoru a blokády Petrohradu. To je součástí ruské duše,“ odpověděl Emmanuel Macron.
 
„Myslím si však, že dnes Rusko musí vynaložit větší úsilí v situaci s Ukrajinou. Nemůžeme předstírat, že se nic nestalo. Ať je to jakkoli, došlo k nepřátelství. Musíme nadále spolupracovat v Sýrii. Musíme udržovat komunikaci na mnoha místech, kde se provádí operace. Takže nemůžete předstírat, že se nic nestalo, a vše pokračuje.

Dnes jsem, jako předseda skupiny G-7, přesvědčen o tom, že mám za úkol zahájit nový dialog s Vladimirem Putinem. Domnívám se, že pokud Minský proces nebude mít jasné, pevné a měřitelné pohyby, nemůže dojít k žádné obnově G8. Je však zapotřebí strategického dialogu s Ruskem, který potřebuje dynamiku. Proto v následujících týdnech znovu budu mít dlouhá, intenzivní strategická jednání s Vladimirem Putinem.


Jsem přesvědčen, že Evropa v mnohostranném formátu, který prosazuji, musí vytvořit nový systém důvěry a bezpečnosti s Ruskem. A nemělo by jít jen přes NATO. Měla by být mezi Evropou a Ruskem znovu nastavena důvěra a jistota. To by mělo zahrnovat aktivity v oblasti kybernetické bezpečnosti, činnosti ve třetích zemích a společnou bezpečnostní strategii na našich hranicích,“ dodal francouzskýn prezident Emmanuel Macron

(rp,prvnizpravy.cz,rts,foto:arch.)