Svátek má: Zdeněk

Politika

Velikost textu:

Jaroslav Bašta: Zažít znovu?

Jaroslav Bašta:  Zažít znovu?

Když jsem tento týden přemýšlel o nedělním komentáři, vzpomněl jsem si na dva známé citáty George Santayany: Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat. Druhý praví - Když vítězové píší dějiny, mají poražení co falzifikovat.

Jaroslav Bašta
31. května 2020 - 03:20

Inspirovaly mě k tomu dvě události, které rozvířily politickou debatu v tomto týdnu. Tím prvním byla informace o tom, že nakladatelství Naše vojsko vydalo kalendář na rok 2021, na kterém jsou zobrazeny „osobnosti“ Třetí říše, včetně doktora Mengeleho. Druhý představoval dopis současného ministra zahraničních věcí T. Petříčka a jeho dvou předchůdců ve funkci K. Schwarzenberga a L. Zaorálka, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.
   
Všichni tři v něm vyjádřili svůj nesouhlas s plánovanou anexí části palestinského území. Argumentovali mimo jiné našimi historickými zkušenostmi z let 1938 a 1939. Za svůj text sklidili kritiku od prezidenta M. Zemana a premiéra A. Babiše. Velmi hlasitě se ozval také bývalý předseda vlády M. Topolánek spolu s bývalými ministry zahraničních věcí  A. Vondrou, C. Svobodou a J. Kohoutem. Ti signatáře dopisu obvinili ze snahy připojit se k protiizraelské kritice vedení Evropské unie. Na polemiku reagoval jen současný ministr kultury L. Zaorálek a za svoji odpověď, v níž zopakoval analogii s lety 1938/9  si vysloužil nadávku nácek ze strany poslankyně ODS Jany Černochové (ta se později omluvila).
   
Obávám se, že používat při posuzování současného sporu mezi Izraelem a Palestinci odkazy na naše historické zkušenosti z roku 1938 se dá asi nejpřesněji označit termínem chucpe. Na útisk Palestinců totiž poukázal ve svém protičeskoslovenském projevu v Norimberku 12. září 1938 Adolf Hitler a srovnal ho s utrpením československých Němců. Zde je část této řeči:


„Říše, kterou vytvořím a která bude trvat tisíc let, bude říší německého národa, říší všech Němců, i těch, kteří ještě dnes žijí uvězněni v Československu. To, co teď řeknu je určeno jim! Když tato mučená stvoření nemohou najít právo a pomoc sama, dostane se jim obojího od nás. Bezpráví páchané na nich musí skončit! Nejsem vůbec ochoten připustit, aby činností jiných státníků vznikla zde, v srdci Německa, druhá Palestina. Ubozí Arabové jsou bezbranní a snad i opuštění. Němci v Československu nejsou ani bezbranní ani opuštění. To nechť se bere na vědomí!“ V noci po tomto projevu vypuklo v československém pohraničí nacistické povstání.  
   
Argumentovat historickými paralelami bez znalosti historie může být hodně zrádné. O tom mluví první Santayanův citát z úvodu komentáře. Letošní 75. výročí ukončení Druhé světové války se všemi průvodními jevy (přepisování dějin, pochody veteránů SS a jejich potomků, česká pomníková válka a nacistický kalendář) pak dávají za pravdu druhému citátu. Útoky na Izrael do toho zapadají, protože jeho vznik umožnily vítězné mocnosti po válce, proto dnes také vadí. Možná, že by si vedení Evropské unie mělo uvědomit, s kým historicky souznějí jejich sympatie k Palestincům.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)