Svátek má: Igor

Politika

Velikost textu:

Jan Schneider: Staneme se výspou demokracie?

Jan Schneider: Staneme se výspou demokracie?

Izraelský Nejvyšší soud rozhodl tento týden, že premiér Benjamin Netanjahu může zůstat ve funkci, přestože byl formálně obviněn z úplatkářství.

Jan Schneider
13. prosince 2019 - 07:20

Jeho rezignaci vyžadovala petice Hnutí za kvalitní izraelskou vládu, a to ze třech důvodů: kvůli nekompetentnosti, kvůli tomu, že je premiérem přechodné vlády (s tím, že vytvořením nové nebyl pověřen), a proto, že obvinění mu ukládá povinnost rezignovat. Hnutí má za to, že rezignovat by měl i premiér řádné vlády, a tím spíše premiér vlády přechodné, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.


A další podobná petice je prý už na cestě.

Avšak poslyšte, co se stalo! Proti požadavku na premiérovu rezignaci se postavil generální prokurátor Avišaj Mandeblit - ano, tentýž, který premiéra Netanjahua obvinil! Mandelblit totiž odmítl být tím nástrojem, který by vytlačil premiéra z jeho funkce.

Jinými slovy, více česky, neboť nám to saframentsky něco důvěrně známého připomíná: nejvyšší státní žalobce výslovně odmítl být tím, kdo by vnesl účinky průběžných trestněprávních procesů do politiky!

Ano, zde je i odpověď soudci Janu Šottovi, který se kdysi (2012) v procesu proti Vítu Bártovi teatrálně vyjádřil, že "nelze připustit myšlenku, že trestní právo se musí zastavit před branou politiky".

Mandelblit též odmítl argument o premiérově inkompetenci a jeho slabším postavení coby předsedovi přechodné vlády, a otázku o jeho (ne)pověření sestavením nové vlády prohlásil za ryze teoretickou.

Mandelblit vysvětlil, že jelikož má Netanjahu v Knesetu (izraelském parlamentu) stále nadpoloviční podporu, není třeba provádět žádnou další právní analýzu.

A Nejvyšší soud tuto prokurátorovu argumentaci svým stanoviskem potvrdil. A nejen to! Svým rozhodnutím uložil finanční pokutu Hnutí za kvalitní izraelskou vládu, že nevyčkalo odpovědí Mandelblita a Netanjahua na své otázky, které předložilo soudu!

Takže takto se buduje kvalitní demokracie. A je-li Izrael nazýván demokratickou výspou v Orientě, a vzhledem k vysokému respektu, jakému se těší Izrael ve vyjádření mnohých našich veřejných činitelů, mohli bychom se též drobátko inspirovat, abychom se stali výspou demokracie mezi zeměmi, které údajně nebo skutečně mají jistý deficit demokracie. (Na rozdíl od jiných zemí, které mají tolik demokracie, až ji vyvážejí, a pak jim doma chybí. Ale to už je jiná story.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)