Svátek má: Lada

Politika

Velikost textu:

Jan Schneider: Hloupost nebo úmysl?

Jan Schneider: Hloupost nebo úmysl?

Karel Gott oslavil své osmdesátiny. Česká televize, snad pro nedostatek tvůrčí invence, snad pro pocit, že je kvalitní, zrecyklovala k umělcově oslavě záznam „velkolepé galashow“, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

Jan Schneider
22. července 2019 - 03:20

„Velkolepé galashow“, na níž přišlo před deseti lety do vyprodané pražské O2 Arény 130 hostů a 15 tisíc diváků blahopřát Karlu Gottovi k jeho tehdy 70. narozeninám.

Nic o to, proti gustu žádný dišputát – tedy ani proti tomu mému. Karel Gott zazpíval za ty desítky let mnoho kvalitních písní, zejména v šedesátých letech, ale pak i později, zejména ty, které souvisely s vážnou hudbou anebo náboženstvím. Ty si poslechnu rád, bez těch ostatních se dobře obejdu.

Avšak ouha – zjišťuji, že když se současní umělci snaží Gottovi zavděčit interpretací jeho písní, že to od Gotta zřejmě vyžadovalo mnoho dobré vůle a asi si musel stále opakovat, že ti lidé ho nepřišli ani naštvat, že nejde o nějakou parodii, ale že to skutečně myslí upřímně!

Pouze ty hlasy mají všelijak zmučené, znásilněné či manýristické – až tak, že samovolně připomínají některé muzikantské vtipy: „Když zpívat, prosím pěkně, tak hlasem!“ Anebo jiný o tom, jak jeden spíše mediálně než hlasem proslulý pěvec říká druhému: „Tak jsem si nechal pojistit svůj hlas proti ztrátě.“ Načež se ho ten druhý optá: „A kolik vám vyplatili?“

Z toho vyplynulo další zjištění, že Gott i ty své průměrné písně zazpíval profesionálně, a že z těch oblíbených by jich moc nezbylo, kdyby je zpíval někdo jiný.

Ale prosím, někdo má rád vdolky, jiný zase holky. To všechno byla jen marginální poznámka, oproti tomu, co přijde.

Nevím, kdo byl dramaturgem té oslavy, nevím, kdo (doufám, že) byl dramaturgem v České televizi, který rozhodl o zařazení tohoto pořadu do opakovaného vysílání. Jisté je, že v pořadu je pořádná bota, a v současné době, kdy se neustále zkoumají technologie fake-news a jiné mediální podvědomé (či na lenosti založené) techniky na ovlivnění vědomí lidí, nelze tuto desinformaci jen tak ponechat, když už speciální tým ministerstva vnitra spí na falešných vavřínech.

Zhruba ve 24 minutě pořadu „Karel Gott 70 – 1.část“  je čten jakýsi komentář, který skáče po desetiletích, tak, jak byly traktovány Gottovým narozením (1939). K té první dekádě pak zazní, že „v roce 1949 vzniklo NATO i Varšavská smlouva“.

Dokonce i častokrát zlehčovaná wikipedie uvádí, že NATO vzniklo v roce 1949 a Varšavská smlouva až v roce 1955, jako reakce na vstup Západního Německa do NATO. Ale ani k wikipedii rozhled a odpovědnost nezodpovědných dramaturgů nesahá.


Nebo – nebo je to snad úmysl? Posledních třicet let jsme svědky snah vyvinit nacismus z toho nejhoršího poukazem na brutality komunismu (stalinismu), z čehož by mělo snad nakonec vyplynout, že ten nacismus vlastně byl relativně přijatelnějším, než jak nás učili, protože „bránil Evropu před komunismem“. Židé prominou, všech šest miliónů …..

Takže to není paranoia, ta obava, zda zde nejde o podobnou snahu, jak podvědomě implantovat tisícům přítomných a statisícům televizních diváků, kteří si pořad pustili kvůli něčemu úplně jinému, pozměněnou verzi historie. Že NATO nevzniklo dřív, a Varšavská smlouva teprve v reakci na to NATO. Prý vznikly oba vojenské pakty současně.

Takže se můžeme jen dohadovat, až budeme slavit Gottovy devadesátiny, zda v té době už nebude platit, že vlastně Varšavská smlouva vznikla dřív než NATO!?!

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)