Svátek má: Magdaléna

Politika

Velikost textu:

Hrozí omezení svobody internetu ve prospěch technologických gigantů

Hrozí omezení svobody internetu ve prospěch technologických gigantů

"Evropský parlament hlasovat o finální podobě nové směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Česká pirátská strana na úskalí směrnice a její problematické články 11 a 13 dlouhodobě upozorňuje," konstatuje poslanec Mikuláš Peksa (Piráti). O co se jedná?

Mikuláš Peksa
11. září 2018 - 08:18

"Ve středu 12. září 2018 bude Evropský parlament hlasovat o finální podobě nové směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Česká pirátská strana na úskalí směrnice a její problematické články 11 a 13 dlouhodobě upozorňuje. Proti směrnici se postavili také zástupci Wikipedie, Electronic Frontier Foundations a Piráti po celé Evropě," upozornil na hlasování poslanec Mikuláš Peksa.

"Skutečně velké problémy představují články 11 a 13. Článek 11 zavádí daň z odkazu, kterou se snaží vydavatelské domy získat dodatečné příjmy na základě modelu, který už v Německu a Španělsku zcela selhal. Článek 13 je pak jednoznačně nebezpečný – v důsledku přenáší odpovědnost na poskytovatele služeb natolik silně, že budou muset zavést automatizované upload filtry. Ty nejenže přímo ohrožují svobodu internetu, ale jejich nasazení je ekonomicky a technologicky velmi náročné a jen upevní pozici technologických gigantů. Je to řešení, které významně zasáhne také jednotlivé občany a internet jako takový. V důsledku ublíží i vydavatelům, kteří tolik bojují za jeho prosazení," uvedl k problematice autorského práva  Mikuláš Peksa, místopředseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti.

"Vítám snahu sjednotit digitální trh v Evropě, nesmí se to ale stát za každou cenu. Hrozeb vnímám více než jen články 11 a 13. Upozornit by se dalo i na články 3 a 4: příliš přísná varianta článku 3 by v rámci ochrany autorských práv mohla výrazně poškodit výzkum umělé inteligence, článek 4 může omezit využití autorských děl ve vzdělávání," dodala poslankyně ze stejného klubu Pirátů Lenka Kozlová.


Je nutné vědět, že poprvé o směrnici hlasovali poslanci Evropského parlamentu již v červenci 2018. I díky silné kampani Pirátů a protestům po celé Evropě nakonec v tehdejší podobě neprošla. Nyní měli poslanci možnost předložit do 5. září 2018 pozměňovací návrhy do Výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti (JURI) a  právě o nich se bude hlasovat nyní. Německá pirátská europoslankyně Julia Reda připravila pozměňovací návrhy k článkům 3, 11 a 13 a další dílčí změny. Čeští Piráti taktéž podporují úpravy článku 4 směrem k ponechání výjimek na autorská práva pro účely vzdělávání minimálně tak, jak jsou nyní.Piráti nelenili  a  ke směrnici připravili informační web zde.     Na něm mohou občané najít všechny potřebné informace, včetně toho, jak oslovit své europoslance, aby hlasovali pro dané pozměňovací návrhy.

(ps, Pirati.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)