Svátek má: Milan

Politika

Velikost textu:

Hamáček s maturitou našel profesora politologie Fialu nepřipraveného

Hamáček s maturitou našel profesora politologie Fialu nepřipraveného

Setkání s politiky při televizní diskusi na stanici Prima začíná být zajímavější než pořady Václava Moravce z televizní věže. Po besedě s Andrejem Babišem, ke kterému Prima nepřivedla soupeře, pokračovala Partie setkáním předsedů ODS a ČSSD. A jak partie dopadla?

Jan Hamáček
9. září 2018 - 14:06

V politické partii se těžko hledá vítěz, ale pokud jste se dívali na partii Jana Hamáčka s maturitou a profesora politologie Petra Fialy, tak bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně nevyhrál ač v jeho prospěch hrálo vyšši vzdělání v politologii a rovněž vyšší věk.

Co bylo klíčovým momentem? Řeč se stále točila kolem neobsazené funkce ministra zahraničních věcí a neustálé Fialovo upozorňování na tuto skutečnost. Jenže Hamáček v nestřežený okamžik vypálil na Fialu se vzpomínkou na stejnou situaci v době Nečasovy vlády.

Připomenul, že Petr Nečas jako předseda vlády byl současně i  ministrem obrany od prosince 2012 do března 2013.

"A nikdo nebubnoval. Tenkrát jsem nezaznamenal, že by opozice křičela, že to destruuje naši obranyschopnost, normálně to pochopila,“ podokl Hamáček s tím, že po čtyřech měsících také našel Nečas řešení a proto se nyní Hamáček domnívá, že by měla být  opozice korektní a trpělivá.

"Nemůžeme se tvářit, že to je normální, když vznikla vláda bez plnohodnotného ministra zahraničí," oponoval  ještě Petr Fiala .

"Ministerstvo zahraničí je v tuto dobu mimořádné důležité. Těch termínů bylo plno. Já se setkávám pravidelně s diplomaty a každý se mne na to ptá a každý říká, že to není normální, Jednoznačné to škodí naší republice v zahraničí,"  znovu otevřel problém Fiala.

"Nikdo neříká, že to škodí, oni tu situaci chápou," měl jasno  Hamáček, který informoval o tom, že v pátek seděl v Praze na jednání s německým ministrem zahraničních věcí Heikem Maasem a disktuovali o česko-německých vztazích.

"To jsem rád, že alespoň něco, že v té funkci někdy jste. Nebo dělejte rovnou všechny funkce vlády souběžně," poradil ironicky předseda ODS Petr Fiala, jemuž došly náboje i v diskusi o orientaci české politiky.
Hamáček upozornil na ukutečněnou významnou návštěvu indického prezidenta v Česku, aby si Fiala nemyslel, že tu žádný významný světový politik v nedávné době vůbec nebyl.

Jan Hamáček také na přímou otázku moderátorky ohledně Miroslava Pocheho a v Partii týden starého sděleného názoru premiéra, že Poche ministrem nebude, prohlásil, že mu to Andrej Babiš osobně neřekl a že Miroslav Poche je dál kandidátem ČSSD na ministra zahraničních věcí.

(ps, Prima TV, Prvnizpravy.cz, foto: ps)