Svátek má: Olga

Politika

Velikost textu:

Eduard Chmelár: Slovensko rozbíjí Evropu

Eduard Chmelár: Slovensko rozbíjí Evropu

Pokud si někdo myslel, že vyzdvihnutí USA jako "strategického partnera" v programovém prohlášení Matovičova kabinetu je pouze formální záležitostí, tak praktická politika této vlády ho rychle vyvede z omylu, píše Eduard Chmelár na facebooku.

Eduard Chmelár
25. května 2020 - 03:20

Po tom, jak Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa vypověděli smlouvu o likvidaci raket krátkého a středního doletu, odstoupili od íránské jaderné dohody zrušily účast na pařížské klimatické dohodě, vystoupili z UNESCO, zmrazily financování Světové zdravotnické organizace, zablokovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN o globálním příměří a před dvěma měsíci začaly uvažovat i o obnovení nukleárních zkoušek po téměř 30 letech, zničily i další pilíř mezinárodní bezpečnosti, když ve čtvrtek ohlásily odstoupení od Smlouvy o otevřeném nebi.

Tato smlouva je důležitým nástrojem mezinárodní kontroly zbrojení. Deset států Evropské unie proto přijalo prohlášení, v němž oznámily, že budou smlouvu dodržovat i nadále. Mezi podpisy ministrů zahraničí Belgie, České republiky, Finska, Francie, Nizozemska, Lucemburska, Německa, Španělska, Švédska a Itálie bychom však marně hledali podpis - Slovenska. Slovenské ministerstvo zahraničí sice přijalo zvláštní prohlášení, ve kterém "lituje", že USA chtějí od smlouvy odstoupit, zároveň však pro tento krok vyjádřilo pochopení a vynadalo za to, světe div se, Rusku.Je zvláštní, že Donald Trump bourá mezinárodní bezpečnostní architekturu a přibližuje nás nebezpečně k válce, ale z eskalace napětí stále obviňujeme Ruskou federaci. Některé evropské státy se chovají navlas stejně jako před druhou světovou válkou, kdy nechtěly pochopit, kdo je hlavní hrozbou pro mír a hřály si hada na prsou v podobě nacistického Německa. Slovensko přešlo mlčením šílený nápad USA přemístit jaderné zbraně z Německa do sousedního Polska na hranice s Ruskem (jako bychom zapomněli, že podobný krok Sovětského svazu v době kubánské raketové krize téměř spustil třetí světovou válku), ale vybíjí svou energii na omlouvání neomluvitelného porušování mezinárodních dohod ze strany USA a přebírá pochybnou rétoriku Donalda Trumpa o vině Ruska bez jakýchkoli relevantních argumentů a racionálních důkazů.

A vzpomeňte si při této příležitosti přece jen ještě jednou na absurdní a vymyšlenou aféru Russiagate, opakujte všechny ty nepřátelské kroky, které Trump vůči Putinovi provedl a které dramaticky zhoršily rusko-americké vztahy - a zeptejte se sami sebe, zda se takto chovají spiklenci. Nenaleťme dalším lžím o nepřispívání k dalšímu rozbíjení Evropy. Proč to dělají Spojené státy, to dobře víme, jejich zájmem je klasické divide et impera (rozděl a panuj), oni si přejí vidět Evropu rozdrobenou a podřízenou americkému impériu. Ale proč jedná proti zájmům Slovenské republiky její vláda? Proč narušuje jednotu Evropy a chová se jako vazal USA? Toto není proevropská, ale proamerické orientace státu.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)