Svátek má: Erika

Politika

Velikost textu:

Co mají společného herci vystupující na demonstracích s těmi z 50 let?

Co mají společného herci vystupující na demonstracích s těmi z 50 let?

„My vás vylučovat nebudeme, vy jste se vyloučili sami," prohlásil velitel armádního divadla na Vinohradech ve filmu Past hercům, kteří odešli ze shromáždění, na kterém prokurátorka vysvětlovala hercům, jak mají odsoudit útěk ze země a následné zadržení Jiřiny Štěpničkové.

Platí stále ... Česká tedy naše televize? Platí to, když si ji platíme
17. února 2020 - 08:40

O co ve filmu Past jde?

Podle textu z televizní nabídky uveřejněné na webu České televize, dostane v roce 1951 známá česká herečka Jiřina Štěpničková, kterou hraje Zuzana Stivínová,   z Rakouska dopis od režiséra Františka Čápa.  Režisér, který do Rakouska emigroval, v dopise zve herečku na západ se slibem na role v divadle i ve filmu. Pro slavnou herečku je to řešení, neboť v armádním divadle, kde hraje, v té době velí spíše muži v plukovnických uniformách, než skuteční režiséři a umělečtí šéfové. V divadle navíc panuje stranická disciplína a repertoár divadla vypadá podle toho. Slavnou předválečnou herečku komunistické ideály moc netěší a tak se rozhodne, že  uteče. Spolu s nějakými dalšími lidmi a s malým synem Jirkou  podnikne riskantní cestu přes hranice, ale jde o past. Herečka zjistí, že všechno bylo předem připravené a převaděč jako člen StB ji vlákal do pasti. A to jsme teprve na začátku filmu, který sleduje osud nejenom herečky Štěpničkové, ale i nálady v kolektivu v armádním divadle, ve kterém musela být Jiřina Štěpničková  sama jako vojanda členem…

Tvůrci filmu patrně měli zájem, aby jej  jeho diváci nevnímali jako životopisné dílo o Jiřině Štěpničkové, ale spíše jako vyprávění o době, kdy vyšetřovatelé Státní bezpečnosti, soudci neomezeně rozhodovali, co se stane v tomto případě i s herci z divadla, ve kterém Jiřina Štěpničková pracovala. Můžete se zamyslet, proč třeba žádali soud o co nejvyšší trest pro bývalou kolegyni a jak bylo zameteno s těmi, co se nepřidali k davu.„My vás vylučovat nebudeme, vy jste se vyloučili sami," prohlásíl velitel armádního divadla na Vinohradech ve filmu Past hercům, kteří odešli ze shromáždění, na kterém prokurátorka vysvětlovala hercům, jak mají odsoudit útěk ze země a následné zadržení Jiřiny Štěpničkové.

Pokud jste se po zhlédnutí fimu třeba jen na chvilku zamysleli, jak byste se v té době zachovali sami coby herci armádního divadla,  tak z toho  by asi měli mít  tvůrci radost. 

Pokud jste si po zhlédnutí fimu třeba jen na chvilku položili otázku, zda se do takové situace nemůžeme i v této době sami dostat, splnil film také své poslání. Je dobré se stále obávat, aby  tu někdo za nás neorganizoval slovní nebo nedej Bože i fyzické linčování lidí, kteří mají jen jiný názor.

Kolektiv režiséra fimu Past Viktora Polesného vytvořil film, který byl uvedený ve správný čas. Vždyť v čem se liší  někteří herci vystupující na současných demonstracích a jiných sroceních lidí namířených proti vládě nebo proti prezidentovi od herců z padesátcýh let?

(ps, Česká televize, Prvnizpravy.cz, foto: ps)