Svátek má: Libor

Byznys

Velikost textu:

Zklamání z července z amerického trhu práce zřejmě srpen napravil

Zklamání z července z amerického trhu práce zřejmě srpen napravil

"Růst HDP eurozóny za Q2 2018 bude potvrzen na 0,4 %, což je výrazně méně než v předchozích čtvrtletích. Povzbudivá bude dynamika investic," píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

ilustrační foto
7. září 2018 - 08:51

Německé statistiky z průmyslu a exportu za červenec 2018 hrozí ve světle včerejších podnikových objednávek zklamáním. Naopak dolar by mohla povzbudit statistika z amerického trhu práce za srpen 2018. Vysoký počet nově vytvořených pracovních míst by měl vykompenzovat červencové zklamání. Míra nezaměstnanosti zřejmě dále klesla, růst výdělků zrychlil.

Růstu evropské ekonomiky významně pomáhají investice

Již třetí odhad dynamiky HDP eurozóny za Q2 2018 potvrdí celkový růst o 0,4 % q/q respektive 2,2 % y/y. Výsledek tak zůstane za průměrnou dynamikou předchozích čtyřech kvartálů ve výši 0,7 % q/q. Zpomalení růstu je podle nás dočasné, druhá polovina roku by již měla být opět ve znamení o něco vyšší dynamiky. Celkový letošní růst stále odhadujeme na 2,1 %. Důležité bude zveřejnění struktury tohoto růstu za Q2 18. Hlavním tahounem by měla být investiční aktivita a vládní spotřeba. Spotřeba domácností též přispěla pozitivně, ale kvůli nižší dynamice reálných příjmů méně než v předchozích čtvrtletích. Příspěvek čistého exportu byl zřejmě negativní.

Červencová německá data z reálné ekonomiky mohou ve světle včerejší publikace nečekaně slabých dat podnikových objednávek zklamat. Pro data exportů a celkové bilance zahraničního obchodu o to více, že nejistota je vzhledem k sílícím protekcionistickým opatřením vysoká. Ve prospěch určitého meziměsíčního růstu německé průmyslové produkce hraje slabá statistická základna kvůli červnovému poklesu. Předstihové indikátory naopak naznačují, že bychom se mohli dočkat solidních čísel francouzské průmyslové výroby.

Srpnová data z amerického trhu práce za srpen napraví červencové zklamání. Počet nově vytvořených pracovních míst podle našeho odhadu přesáhne 200 tisíc. Červencové statistiky totiž byly negativně ovlivněny některými jednorázovými faktory, které v srpnu pominuly (například zavření retailového řetězce Toys “R“ Us. Silná tvorba pracovních míst by se měla projevit v poklesu míry nezaměstnanosti na 3,8 % (z červencových 3,9 %) a růstu průměrných hodinových výdělků (o 0,3 % m/m, což by znamenalo zrychlení meziročního růstu na 2,8 % z červencových 2,7 %).

Euro 6. září 2018 vůči dolaru stabilní

Před dnešními daty byl 6. září 2018 na hlavním měnovém páru klid. Hráči na globálním trhu se věnují spíše rozvíjejícím se ekonomikám a jejich měnám. Bez výraznější odezvy trhu tak zůstala i včerejší makroekonomická data – německé promyslové objednávky za červen zklamaly, když navzdory předpokládanému vzestupu opět vykázaly pokles. Ale ani americká data zrovna nenaschla. ADP report přinesl nižší než očekávané číslo počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru v průběhu srpna.

Vstup do H2 18 nevyzněl pro českou ekonomiku vůbec špatně

Série 6. září 2018 ráno publikovaných červencových dat z české ekonomiky rozhodně nezklamala. Letošní vedra nezabránila čilému stavebnímu ruchu, kterému konečně začínají pomáhat i zvýšené investiční výdaje státu do infrastruktury. Průmyslové produkci vedra dokonce pomohla. Nutnost chladit znamenala, že na červencovém růstu průmyslové produkce se nejvíce podepsalo odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Tady ale hlavní roli sehrála produkce jaderných elektráren, která byla naopak v loňském červenci ovlivněna jejich odstávkami. V souladu s očekáváním vykázala bilance zahraničního obchodu za červenec svůj první letošní schodek. Tady se ukazuje, že česká ekonomika naráží na hranici svých výrobních možností. Plná zaměstnanost a vysoké využívání výrobních kapacit znamenají, že exportéři nejsou schopni reagovat na zvýšenou poptávku. Naopak importní stranu zatěžují vyšší spotřebitelské, ale i investiční dovozy. Více ke dnešním datům naleznete v komentáři zde: http://bit.ly/2Nm3r4V.

Z pohledu české měny byl čtvrtek 6. září 2018 úspěšný, když si koruna polepšila o zhruba pět haléřů a přiblížila se hladině 25,70 CZK/EUR. I když bychom mohli dát toto zhodnocení do souvislosti s ranními solidními čísly, faktem je, že klíčovou roli hrál sentiment na rozvíjejících se trzích. Určité zmírnění averze se totiž podepsalo na tom, že si dnes polepšily všechny měny středoevropského regionu.Závěr týdne již bude z fundamentálního pohledu nezajímavý, z domova ani z okolních regionálních zemí 7. září 2018  nebude zveřejněn žádný zajímavý ukazatel. Investoři budou sledovat vývoj na rozvíjejících se trzích. Uvidíme, zda přinese něco nového odpolední zveřejnění srpnových dat z amerického trhu práce. Pokud žádný silnější impuls nepřijde, kurz koruny by se měl v závěru týdne udržet mezi 25,70-80.

(jv, Prvnizpravy.cz, foto: archív)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97.2
CEZ
528.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
844.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
908
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
704
PHILIP MORRIS CR
13880
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
609