Svátek má: Milan

Byznys

Velikost textu:

Zápis ze zasedání Fedu Trumpovi radost neudělá

Zápis ze zasedání Fedu Trumpovi radost neudělá

Ani dnes toho kalendář ekonomických událostí mnoho nenabídne. Americké červencové prodeje stávajících nemovitostí se oklepou z propadů zaznamenaných v minulých měsících.

Ilustrační foto
22. srpna 2018 - 09:45

Zápis ze srpnového zasedání Fedu by mohl objasnit, kde Fed vidí neutrální úrokovou sazbu, a zda sazby porostou nad její úroveň. Polský maloobchod potěší solidním růstem, sdělila Jana Steckerová, analytička komerční banky.

Americké prodeje stávajících nemovitostí si vylepší reputaci

Dnes bude zveřejněn zápis ze srpnového zasedání amerického Fedu. Ten by mohl vnést více světla do toho, kde se podle Fedu nachází neutrální úroková sazba, a také zda Fed v příštím roce zvedne sazby nad její úroveň. Jinak ale srpnové zasedání Fedu patřilo spíše k těm méně zajímavým. Fed na něm zlepšil své hodnocení růstu HDP a mírně upravil komentář k inflaci a trhu práce.

Americké prodeje stávajících nemovitostí poklesly již třetí měsíc v řadě. V červnu se dostaly na nejnižší úroveň od září 2017. V červenci je však podle naší prognózy čeká mírná korekce směrem nahoru.

Dolar se marně snaží vzpamatovat z výroků Trumpa

Včera žádná zajímavá data zveřejněna nebyla. Dolar stále ještě mírně oslaboval pod tíhou pátečních a pondělních výroků Donalda Trumpa. Ten se ostře vymezil proti zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Fedu a tato vyjádření ještě opepřil nařčením, že Čína i eurozóna manipulují se svou měnou, aby kompenzovaly ztráty, které jim působí obchodní omezení, která jeho administrativa zavedla. Euro proti dolaru během úterního obchodování posílilo o přibližně 0,2 % na úroveň 1,150 USD/EUR.

Polský maloobchod vykáže solidní výsledky

Dnes zveřejněné polské červencové maloobchodní tržby vykáží podle našeho odhadu solidní růst (9,4 % y/y). Nasvědčují tomu vysoké prodeje automobilů i dobrá situace spotřebitelů. Slušnou dynamiku by si měly tržby udržet i ve zbytku letošního roku.


Z posilování eura toho region tentokrát mnoho nevytěžil

Regionální měny z posilování společné evropské měny vůči dolaru tentokrát mnoho nevytěžily. Zatímco euro vůči dolaru zpevnilo od začátku tohoto týdne o 1,2 %, regionální měny si připisovaly pouze mírné zisky. Koruna dokonce lehce oslabila a posunula se na úroveň 25,75 CZK/EUR. Zbytek regionu vyšel z obchodování lépe. Polský zlotý i maďarský forint zpevnily shodně o 0,2 % a den uzavřely na 4,297 PLN/EUR a 323,4 HUF/EUR.

Mnoho vzruchu nepřineslo ani zasedání maďarské centrální banky. Ta ponechala sazby beze změny na úrovni 0,9 % a ve svém prohlášení v podstatě jen zopakovala předchozí vyjádření. Inflačního cíle bude podle ní dosaženo v polovině roku 2019, přičemž volatilní vnější prostředí podle jejího názoru vyžaduje opatrný přístup. Svůj současný mix měnově politických nástrojů plánuje využívat i nadále, dodala Jana Steckerová.  

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.4
CEZ
540
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
822.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
901
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS CR
13680
O2 C.R.
227.5
UNIPETROL
382.5
VIG
588.5