Svátek má: Svatoslav

Byznys

Velikost textu:

Zápis z jednání FOMC a Powellovo vystoupení naznačí další kroky Fedu

Zápis z jednání FOMC a Powellovo vystoupení naznačí další kroky Fedu

Prezident amerického Fedu dnes bude v ostře sledovaném projevu odpovídat na otázky finančního výboru Kongresu. To bude jedna z nejsledovanějších událostí tohoto týdne.

James Powell, šéf Fedu
10. července 2019 - 09:45

Mezitím statistiky z francouzského průmyslu naznačí, že výroba v celé eurozóně za květen nabrala pozitivní směr. Ve středoevropském regionu by měl panovat klid, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Powell před Kongresem nastíní další kroky Fedu

Prezident amerického Fedu dnes promluví před finančním výborem amerického Kongresu. Jeho vystoupení bude jednou z nejvíce sledovaných událostí tohoto týdne. Jerome Powell bude mluvit o ekonomice měnové politice, ale pravděpodobně se dotkne i mezinárodního obchodu. Powell v červnu změnil svou rétoriku a začal naznačovat, že Fed bude snižovat sazby. Je to pojistka centrální banky proti nejistotám, kterých je v současnosti v ekonomice plno. Trh vzal otočku Fedu vážně a v tuto chvíli v ročním horizontu očekává trojí snížení sazeb.

Vnímání rizik bude také důležitým bodem ve dnes zveřejněném zápisu z posledního zasedání Fedu. I v něm budou analytici hledat, jak moc vážná jsou rizika z pohledu centrálních bankéřů a tím pádem, jak moc budou chtít v dalších měsících snižovat sazby.  

Euro bojuje na hladině 1,120 USD/EUR

Euro včera zastavilo své oslabování na hladině 1,120 USD/EUR. S touto úrovní nějakou chvíli bojovalo, ale zdá se, že tato hladina společnou evropskou měnu alespoň dočasně podrží. Včerejší americká čísla rozruch nepřinesla a vystoupení centrálních bankéřů se spíše zabývala regulací. Všichni čekají na dnešní vystoupení J. Powella.

Maďarská centrální banka bude chvíli tolerovat vyšší inflaci

Jedinou trochu zajímavou událostí z regionu bude dnes zveřejnění záznamu z jednání maďarské centrální banky. Ta se k žádnému kroku utahování měnové politiky neodhodlala. Předpokládáme, že zápis bude akcentovat vnější rizika pro maďarskou ekonomiku a vyplyne z něj ochota centrální banky nějakou dobu tolerovat inflace nad svým cílem.  

Koruna stopuje euro ke slabším hodnotám

Zatímco pondělní statistiky z domácí ekonomiky překvapily pozitivně, včerejší údaje z maloobchodu příznivý obrázek trochu zkazily. V květnu tržby výrazně zpomalily kvůli slabším prodejům potravin a pohonných hmot. Pozitivní zprávou je, že prodeje nepotravinářského zboží zůstaly silné. Zklamání z maloobchodu navíc mírnila statistika podílu nezaměstnaných, která se udržela na svém historickém minimu.

Všechny středoevropské měny včetně koruny se včera spolu s eurem svezly ke slabším úrovním. Koruna, která ztratila pouze dva haléře na 25,54 CZK/EUR, se z nich držela nejlépe. Forint a zlotý shodně oslabily přibližně o 0,2 %. Polská měna se posunula k hladině 4,264 PLN/EUR a maďarská ke 325,5 HUF/EUR, doplnil Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
460
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
646.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
601
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
778
PHILIP MORRIS ČR A
14560
O2 C.R.
242.5
UNIPETROL
382.5
VIG
529