Svátek má: Sandra

Byznys

Velikost textu:

V prosinci úřady práce zaznamenaly první nárůst nezaměstnanosti

V prosinci úřady práce zaznamenaly první nárůst nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných v Česku v loňském prosinci poprvé od začátku roku stoupnul. Zvýšil se o dvě desetiny procentního bodu na 3,1 %.

Ilustrační foto
9. ledna 2019 - 09:50

Nejednalo se však o zvrat na trhu práce, ale o tradiční sezónnost, protože skončilo velké množství prací v zemědělství a stavebnictví, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Pokud odhlédneme od tohoto sezónního výkyvu, podíl nezaměstnaných zaznamenal další pokles. Počet nezaměstnaných stoupnul skoro ve všech okresech, ubránily se mu pouze dva, Most a Praha - západ. Překvapivý nárůst jsme zaznamenali u počtu nových pracovních míst. Ani silná prosincová sezónnost nedokázala zastavit růst této statistiky. Stále tedy platí, že poptávka po práci zatím neupadá. Na rozdíl od některých evropských států se v Česku daří zaměstnávat i mladistvé a absolventy. Těch mezi nezaměstnanými najdeme stále méně.  

Domácí ekonomika zpomaluje a poptávka po nových zaměstnancích bude postupně ustupovat. Podíl nezaměstnaných již výrazně klesat nebude a měl by se letos stabilizovat těsně pod současnými hodnotami. O výkyvy se pak bude starat zejména sezónnost.

Nicméně poptávka po práci bude i stále převyšovat nabídku, a tak i příští rok bude docházet k nárůstu mezd. Ten sice nebude tak markantní jako v loňském roce, ale zůstane silný. Naše odhady ukazují na mzdovou dynamiku okolo 6,5 %. Ta se i nadále bude projevovat v cenovém růstu. Právě trh práce podle nás bude letos hlavní příčinou, proč navzdory zpomalující globální ekonomice bude ČNB pokračovat v utahování měnové politiky. Čekáme, že sazby letos půjdou nahoru ještě třikrát a na konci roku dosáhnou 2,5 %, uzavřel Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
109.8
CEZ
516.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
792.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
815
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS CR
13680
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
604.5