Svátek má: Lada

Byznys

Velikost textu:

V Itálii se schyluje k předčasným volbám

V Itálii se schyluje k předčasným volbám

Nová data dnes ukáží pokles britské ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V Itálii se schyluje k vyvolání předčasných voleb.

Ilustrační foto
9. srpna 2019 - 09:45

Akciové trhy v prostředí spekulací na pokles úrokových sazeb rostly, nicméně stále je bude tížit nejistota obchodních válek, sdělil Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Britská ekonomika klesne kvůli slabým investicím

Dnešní kalendář mnoho výrazných impulsů zřejmě nepřinese. Akciové trhy v Asii se pohybují smíšeně a akciové futures na evropský trh jsou v mírném záporu. Kolegové v SG čekají, že dnes zveřejněný HDP ve Velké Británii ukáže mezikvartální pokles ve druhém čtvrtletí o 0,1%. Trh očekává stagnaci. Za očekáváním slabého výsledku je pokles investic, což souvisí s nejistotou okolo brexitu. V Evropě dále získá pozornost snaha italského vicepremiéra Mattea Salvinih vyvolat předčasné volby. Bez podpory jeho Ligy současná vláda podporu nezíská. Čekáme, že předčasné volby se uskuteční na přelomu roku, přičemž v průzkumech vede právě Liga Mattea Salviniho.

Spotřebitelská inflace v Číně v červenci mírně zrychlila na 2,8 % y/y z předchozího tempa 2,7 % y/y, což bylo desetinku nad odhady. Naopak čínské průmyslové ceny v červenci klesly o 0,3 % y/y, když se čekal pokles jen o 0,1 %.

Akcie rostou navzdory obchodním válkám

Navzdory přetrvávajícím obavám z vývoje obchodních válek akciové trhy v USA i Evropě včera rostly. Americký akciový index SP500 umazal veškeré ztráty z tohoto týdne. Vše je doprovázeno rostoucími spekulacemi na budoucí pokles úrokových sazeb v globálním měřítku. Čínský akciový trh nepotěšila zpráva z Bílého domu o odkladu povolení spolupráce pro americké společnosti s firmou Huawei. Donald Trump na Twitteru zahrál starou písničku, když opět vyzval Fed k oslabení dolaru. Na kurz dolaru ovšem neměla slova významný vliv.

Koruna se vrací ke slabším úrovním

Česká koruna včera mírně oslabila k hladině 25,80 CZK/EUR. Mírně ztrácel i polský zlotý, naopak maďarský forint posiloval. V případě ČR dál narůstaly spekulace na budoucí snižování úrokových sazeb.

Finanční trh jako obvykle nereagoval na zveřejnění nových dat o vývoji nezaměstnanosti v ČR za červenec. Trh práce je stále ve velmi dobré kondici a vyvíjí se dle očekávání, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.6
ČEZ
466.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
522
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
533
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
690
PHILIP MORRIS ČR A
13260
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
495