Svátek má: Tomáš

Byznys

Velikost textu:

V eurozóně i nadále převládá deflační vývoj

V eurozóně i nadále převládá deflační vývoj

V eurozóně pokračuje deflační vývoj, což by měla potvrdit předběžná data inflace za prosinec. Pokles spotřebitelských cen se však podle našeho odhadu nepatrně zmírnil na -0,2 %.

Ilustrační foto
7. ledna 2021 - 09:30

Vyšší inflace bychom se měli dočkat v lednu, kdy vyprší platnost nižší DPH v Německu. Německé tovární objednávky v listopadu zřejmě korigovaly předchozí silný růst a meziměsíčně o 1,2 % poklesly. Situace ve výrobním sektoru však zůstává dobrá, což by měl potvrdit nárůst evropské podnikatelské důvěry, píše Martin Gürtler, analytik Komerční banky v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Německé tovární objednávky zřejmě vykážou mírnou korekci

Předběžný odhad prosincové inflace v eurozóně by podle našeho odhadu měl indikovat nepatrné zmírnění meziročního poklesu spotřebitelských cen z -0,3 % na -0,2 %, a to především v důsledku postupně se zmírňujícího poklesu cen pohonných hmot. O desetinku se podle nás v prosinci zvýšila také jádrová inflace. K jejímu výraznějšímu nárůstu (podle naší prognózy na 0,6 %) pak zřejmě dojde v lednu, kdy vyprší platnost dočasného snížení DPH v Německu. Zvyšovat by se postupně měla také celková inflace a na jaře očekáváme její návrat do kladných hodnot, a to vlivem úplného odeznění již zmíněného meziročního poklesu cen pohonných hmot. V Polsku, které společně s ČR patří mezi země s nejrychlejším růstem spotřebitelských cen v EU, se naopak očekává zpomalení inflace na prosincových 2,6 %.

Německé tovární objednávky v důsledku částečného lockdownu tamní ekonomiky v listopadu pravděpodobně mírně korigovaly silný růst z předchozích měsíců. Očekáváme tak jejich meziměsíční pokles o 1,2 %. Situace ve výrobní sektoru však i přesto zůstává dobrá, což by měly potvrdit prosincové údaje podnikatelské důvěry za celou eurozónu.Deflační vývoj německé ekonomiky pokračoval i v prosinci

Bilance českého zahraničního obchodu se zbožím dosáhla v listopadu přebytku 32,2 mld. Kč a skončila tak mírně nad tržním odhadem. V porovnání s předchozím měsícem zůstal přebytek zahraničního obchodu beze změny, meziročně byl však vyšší o výrazných 20 mld. Kč. To souviselo s vyšším meziročním tempem vývozu (8 %) oproti dovozu (3 %). Tuzemskému průmyslu (především pak tomu automobilovému) se totiž na jedné straně daří i nadále zvyšovat produkci a jeho vývozy rostou, na druhé straně však firmy z důvodu vysoké nejistoty neinvestují, což se odráží v nižších dovozech zboží sloužícího pro investiční účely. Více jsme o vývoji zahraničního obchodu psali zde https://bit.ly/35vTpGn.

Německá meziroční inflace podle předběžného odhadu setrvala v prosinci na listopadové úrovni a spotřebitelské ceny tak stále potvrzují deflační vývoj tamní ekonomiky. Ten pramení z nižší spotřebitelské poptávky, ale i z červencového snížení daně z přidané hodnoty. Spotřebitelské ceny podle indexu CPI klesly v prosinci oproti loňsku o 0,3 %, v harmonizovaném vyjádření pak o 0,7 %, což bylo desetinku pod odhady analytiků. Zatímco ceny německého zboží se i nadále nacházely v meziročním poklesu (o 1,8 %), ceny služeb naopak pokračovaly v růstu (o 1,1 %). Finální odhad německého PMI z oblasti služeb přinesl mírnou revizi prosincové hodnoty, z 47,7 b. na 47,0 b.

Výsledky amerického ADP reportu za prosinec negativně překvapily, když ukázaly na pokles pracovních míst v nezemědělské části soukromého sektoru o 123 tis. Trh přitom počítal s jejich pokračujícím růstem o 75 tis. Oproti listopadu se tak situace na americkém trhu práce významně zhoršila, což už indikovaly také zvyšující se počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které jsou zveřejňovány s týdenní frekvencí. Ke snížení počtu pracovních míst došlo zejména v odvětví služeb. Na vině je samozřejmě opětovný nárůst počtu nových případů koronaviru, který je v USA aktuálně nejvyšší za celou dobu pandemie a který vedl k opětovnému zavedení protiepidemických opatření. ADP report slouží jako předstihový indikátor oficiálních dat z amerického trhu práce, jejichž zveřejnění se dočkáme v pátek.

Americká Demokratická strana podle všeho získala dvě senátorská křesla ve státě Georgia, což by mělo vyrovnat síly v americkém Senátu. V případě nerozhodného hlasování by tak rozhodující hlas měla zvolená viceprezidentka Harrisová. Jelikož demokraté ovládají také Sněmovnu reprezentantů, měl by mít nově zvolený prezident dostatek sil na prosazování svých zákonů. Včerejší jednání obou komor Kongresu, který měl jen formálně potvrdit zvolení Bidena, provázely bezprecedentní občanské nepokoje, kdy část výtržníků dokonce pronikla do budovy Kapitolu. Podle dostupných informací si tyto protesty vyžádaly i oběti na lidských životech.

Evropská léková agentura (EMA) doporučila ke schválení vakcínu proti koronaviru od americké firmy Moderna. Evropská komise v souladu s doporučením EMA vakcínu ve včerejších večerních hodinách schválila a jejímu využití v rámci EU tak již nic nebrání.

Česká koruna se po celý včerejší den obchodovala v relativně úzkém pásmu od 26,10 až po 26,20 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
520
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
743.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
693
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
812
PHILIP MORRIS ČR A
15300
O2 C.R.
254
UNIPETROL
382.5
VIG
603.5