Svátek má: Adriana

Byznys

Velikost textu:

Uzávěrka soutěže Česká chuťovka je na dosah. Letos probíhá podesáté

Uzávěrka soutěže Česká chuťovka je na dosah. Letos probíhá podesáté

Deset let zpět napadlo skupinu potravinářských odborníků hledat tehdy mezi výrobky, mnohdy produkované ve snaze o nejnižší cenu, takové, za které by se výrobce nemusel stydět. Rozhodli se uspořádat  soutěž o značku „Dobrý tuzemský potravinářský výrobek Česká chuťovka“.

Pohled do jednoho sálu Senátu, kde proběhla prezentace České chuťovky
8. září 2018 - 14:30

Potravináři, kteří se do soutěže bez jakýchkoliv dotací tehdy přihlásili, se dali spočítat na prstech obou rukou. Vzhledem k tomu, že šlo o spontánní iniciativu nadšenců bez jakékoliv finanční podpory z veřejných zdrojů, byly i tyto skromné začátky vcelku povzbudivé. Organizátoři totiž zjistili, že má smysl poukázat na kvalitní český potravinářský výrobek a veřejnost to ráda ocení.

To však bylo před deseti lety. V současné době je zájem o soutěž už tak velký, že hodnotitelská komise musela anonymní ochutnávku vzorků rozšířit na celé dva dny a co nevidět bude asi muset přidat i den třetí. Dětské porotě, složené z členů Dětské tiskové agentury, studentů 1. ročníku VOŠ, SPŠ a SOŠ Podskalská a žáků ZŠ Londýnská, která uděluje značku „Dětská chuťovka“, na to zatím stačí půlden, ovšem pořádně nabitý chuťovými vjemy.Již od pátého ročníku soutěže se díky záštitě předsedy Senátu, Milana Štěcha, předávají ocenění nejúspěšnějším českým potravinářům v překrásném prostředí Rytířského sálu Valdštejnského paláce Od loňského roku tuto soutěž podpořila také Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova, která svůj zájem o kvalitu českých potravin vyjádřila nejen účastí svého předsedy a místopředsedy - senátorů Miroslava Nenutila a Petra Šilara na letošní srpnové tiskové konferenci, ale navíc už loni delegovala posledně jmenovaného senátora do hodnotitelské komise soutěže. Petr Šilar tak už podruhé absolvuje spolu s ostatními porotci dvoudenní maratón hodnocení více než 200 nominovaných vzorků potravinářských výrobků. Oba senátoři na tiskové konferenci opět přislíbili podporu Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova této soutěži. Podle nich se jedná o projekt s nesporným pozitivním přínosem českého potravinářství. Záštitu akci letos poskytl také nový ministr zemědělství, Miroslav Toman. Generálním partnerem soutěže „Česká chuťovka“ je tradičně skupina Ahold a partnerem soutěže Hasičská vzájemná pojišťovna.

Na prahu 10. ročníku je dobré si připomenout, že za předchozích 9 ročníků soutěže získalo celkem 185 potravinářů ohromujících 649 ocenění „Česká chuťovka“ a 150 „Dětská chuťovka“. K letošnímu jubileu soutěže proto přichází její organizátoři ve spolupráci se společností MarkAs Distribution s novinkou. Je to „Databáze vítězů soutěže Česká chuťovka a Dětská chuťovka“, která usnadní všem zájemcům podle zadaných kritérií přehledné vyhledávání oceněných potravin i výrobců za celou historii soutěže.


Pro případné další účastníky, uzávěrka přihlášek do letošní soutěže je už 13. září 2018. Ocenění obdrží vítězné firmy či jedinci 11. října 2018 v sídle Senátu, tedy historických prostorách Valdštejnského paláce. Přítomní novináři tam i letos na základě vlastní ochutnávky předají třem z oceněných potravinářů plaketu „Cena novinářů – Česká chuťovka 2018“ a již pošesté porota slavnostně poctí jednu výraznou osobnost českého potravinářství titulem „Rytíř české chuti“. Spoluorganizátorem slavnostního předávání ocenění je organizace Česká cesta – Via Bohemica, z.s.
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.4
CEZ
548
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
799
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
898
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13600
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
572.5