Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Ukazuje Bank of Canada cestu ECB i ČNB?

Ukazuje Bank of Canada cestu ECB i ČNB?

Bank of Canada včera poprvé po sedmi letech zvýšila úroky a je první zemí z klubu G7, která se přidala ke Spojeným státům a utahuje měnovou politiku.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
13.červenec 2017 - 09:50

V posledních týdnech navíc překvapivě nasadil jestřábí tón i šéf ECB Mario Draghi, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

V důsledku toho se během posledních čtrnácti dnů dostal pod masivní tlak německý bund a více než zdvojnásobil svůj výnos (na deseti letech). Co se vlastně děje a může to mít nějaký dopad i na ČNB?

Atmosféru pravděpodobně změnila schůzka centrálních bankéřů na výročním zasedání Banky pro mezinárodní platby (BIS) ve švýcarské Basileji. Do tohoto setkání platilo, že jak Bank of Canada tak ECB mluvily výhradně o pokračování měnové expanze. Nová výroční zpráva BIS však vyslala varování, že by “dobrých časů” mělo být využito k normalizaci měnové politiky. Nebylo to pravda úplně první varovné zvolání, zdá se, že tentokrát však udělalo na centrální bankéře skutečně dojem a po návratu z Basileje řada z nich začala alespoň verbálně “přitvrzovat”.

BIS ve své výroční zprávě identifikovala čtyři rizika, která mohou narušit pokračující globální růst. Vedle nárůstu protekcionismu, problému příliš vysokého zadlužení a dosažení vrcholu dalšího finančního cyklu se jedná především o riziko rychlého růstu sazeb v případě, že by s jeho růstem centrální banky zaspaly a musely jít později se sazbami agresivně vzhůru. Navíc BIS správně nevnímá rizika jako oddělená nýbrž jako spojené nádoby. Pokud budou muset v budoucnu centrální banky nepřiměřeně agresivně zvyšovat úrokové sazby, zvýší to riziko otočení finančního cyklu (nové finanční krize), vyostří problémy s nadměrným dluhem a podpoří protekcionistické snahy.


Jednoduchý závěr tedy zní - neodkládat rozumné a postupné utahování měnové politiky a začít s ním v dobrých časech.
Uvidíme, jak se v tomto světle vyvine dál komunikace šéfa ECB Maria Draghiho na zasedání příští týden - přes výrazné zisky eura si pravděpodobně udrží lehce jestřábí tón. A v takovém prostředí může být nakonec i ČNB v pokušení vyzkoušet si v srpnu první růst úrokových sazeb, a to nehledě na to, že včerejší inflace přinesla českým centrálním bankéřům lehké zklamání, uzavřel Jan Bureš.

(jb,  jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

1 $ USD 21.77  Kč
1 € EUR 26.12  Kč
1 £ GBP 29.41  Kč
1 CHF CHF 22.65  Kč
100 руб RUB 37.47  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
88.9
ČEZ
434
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
939.1
FORTUNA
144.9
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
984.9
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
1005
PHILIP MORRIS ČR
15850
O2 C.R.
274.9
UNIPETROL
342.1
VIG
642.3