Svátek má: Ladislav

Byznys

Velikost textu:

Trump svými ostrými výroky na adresu Fedu oslabil dolar

Trump svými ostrými výroky na adresu Fedu oslabil dolar

I přes absolutní vyprázdněnost ekonomického kalendáře jsme se včera dočkali výrazných pohybů na devizovém trhu.

Ilustrační foto
21. srpna 2018 - 09:45

Postaral se o ně prezident Trump svými výroky směrem k předsedovi Fedu Jeromu Powellovi. Dolar proti euru výrazně oslabil. Regionální měny by tak mohly na noční pohyby eura navázat a dnes se vydat směrem k silnějším hodnotám, sdělil analytik Komerční banky Viktor Zeisel.  

Americké stavebnictví zklamalo, blýská se však na lepší časy

Ani včera ani dnes se nám kalendář ekonomických událostí žádné vzrušení nepřipravil. O rozruch se však postaral americký prezident Trump. Na veřejnost prosákly zprávy, že se v pátek na akci se sponzory ostře vymezil proti zvyšování sazeb ze strany amerického Fedu. Podle zdrojů agentury Bloomberg Trump prý na akci prohlásil, že očekával, že se nový předseda Fedu J. Powell zasadí o levné peníze. V pondělí v rozhovoru pro agenturu Reuters na svá slova navázal, když vyjádřil své přesvědčení, že Čína i eurozóna manipulují se svou měnou, aby kompenzovaly ztráty, které jim působí obchodní omezení, která jeho administrativa zavedla.

Dolar na Trumpova slova reagoval oslabením. Euro proti zeleným bankovkám od včerejšího rána přidalo přibližně procento. Dnešní evropské obchodování tak začne blízko hladiny 1,154 USD/EUR.       

Maďarská centrální banka zůstane opatrná

Na svém posledním zasedání Maďarská národní banka (MNB) nepatrně zmírnila svou velmi holubičí rétoriku. Poprvé naznačila, že se chystá opouštět nestandardní nástroje měnové politiky v horizontu pěti až osmi čtvrtletí. Vše nasvědčuje tomu, že MNB nebude konat dříve, než se ECB rozhoupe k prvnímu zvýšení sazeb. To se podle nás stane až ke konci druhého čtvrtletí příštího roku. Navíc maďarská centrální banka dala najevo, že v současné velmi nejisté situaci na globálních trzích zůstane opatrná. Nastavení maďarské měnové politiky by tak dnes mělo být ponecháno beze změny. Trhy však budou reagovat na vyjádření, které by mohlo upřesnit načasování dalších kroků MNB.


Kromě zasedání maďarské centrální banky nás dnes v regionu nic zajímavého nečeká. Nicméně noční posilování eura proti dolaru by se v průběhu dnešní evropské obchodní seance mohlo projevit i na regionálních trzích. Koruna, zlotý i forint by tak dnes měly přidávat.

Koruna postrádala impulzy

Včerejší obchodování s korunou se neslo v prázdninovém duchu. Kurz domácí měny se nevymanil z pětihaléřového rozmezí okolo 25,71 CZK/EUR. Velmi podobně na tom byly i další středoevropské měny. Forint ztratil přibližně 0,2 % a odpoledne se obchodoval za 323,6 HUF/EUR. Investory včera nepřesvědčila ani polská data. Zlotý tak v průběhu dne ztratil něco přes desetinu procenta a jeho kurz se ke konci včerejšího obchodování pohyboval blízko 4,309 PLN/EUR, dodal Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.4
CEZ
548
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
799
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
898
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13600
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
572.5