Svátek má: Andrea

Byznys

Velikost textu:

Trhy stále počítají s dvojitým růstem amerických sazeb do konce roku

Trhy stále počítají s dvojitým růstem amerických sazeb do konce roku

Setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole nenechalo nikoho na pochybách, sazby v USA půjdou brzy opět vzhůru.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
27. srpna 2018 - 09:50

Šéf Fedu Jerome Powell mluvil o tom, že americká ekonomika je v dobré kondici a je na místě, aby “pokračoval postupný proces normalizace měnové politiky”, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Po jeho slovech trhy počítají prakticky stoprocentně s růstem sazeb v září a nadále zhruba z 60 % s dalším zvýšením v prosinci. Vedle Jeroma Powella byli na opatrně jestřábí notu naladěni i další členové Fedu - Esther George, Robert Kaplan, Raphael Bostic nebo Loretta Mester…, ta upozornila, že nelze brát příliš vážně zploštělou výnosovou křivku, která byla tradičně brána jako indikátor blížící se recese. Podle Mesterové se její vypovídací schopnost změnila.


Američtí centrální bankéři se také snažili “přecházet” nedávnou kritiku Donalda Trumpa, kterému se vyšší úrokové sazby jednoduše nelíbí. Fed nicméně vypadá na první pohled zvenku jednotně a holubičí hlasy (jako například Jamese Bullarda) zůstávají spíše osamocené. To se ale může změnit ve chvíli, kdy bude na dostřel dlouhodobá neutrální sazba (poblíž 3 %). V takové chvíli bude Fed logicky opatrnější, a pokud neuvidí rychlejší inflaci, tak by měl současný gradualistický přístup Jeroma Powella jednoduše vést k zastavení růstu sazeb. Jestřábi v centrální bance ale mají po ruce argumenty pro další utahování měnové politiky i ve chvíli, kdy se nízká nezaměstnanost a mzdy jednoduše do inflace ještě nepromítají…, věří, že k takové změně může pak dojít relativně rychle a nečekaně, dodal Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
81.2
CEZ
571.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
952
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
907.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
904
PHILIP MORRIS CR
14920
O2 C.R.
260
UNIPETROL
382.5
VIG
641