Svátek má: Doubravka

Byznys

Velikost textu:

Strach z druhé vlny žene akcie do defenzivy...

Strach z druhé vlny žene akcie do defenzivy...

Vývoj pandemie na přelomu pololetí nenabízí trhům příliš jistoty. V tomto týdnu pravděpodobně celkový počet nakažených překoná 10 milionů s tím, že na řadě míst dochází k opětovnému rozjezdu epidemie.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
30. června 2020 - 09:55

Nejpatrnější je to v USA, kde se řada "otevřených" států opět uzavírá do sítě karantén a kontrol. A to se odráží na daleko menším sebevědomí globálních investorů, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Je pravda, že v tomto týdnu mohu na trhy zapůsobit také některá makročísla v čele s údaji z trhu práce - čeká nás přírůstek pracovníků v USA a německá nezaměstnanost za červen.

Počítáme však, že ani kombinace dalšího přírůstku pracovníků v USA a stabilní německé nezaměstnanosti nevytrhne trhům trn z paty. Je to další vývoj pandemie, který rozhodne o rychlosti oživení i návratu pracovníků do zaměstnání. Červnová čísla z trhu práce jsou z tohoto pohledu starou zprávou jak v USA, tak v Německu.

Navíc i pozitivní výsledky budou mít další "háčky". I pokud zaznamenají Spojené státy další přírůstek zaměstnaných (trh čeká 2 miliony), vrátí se do práce méně než čtvrtina od startu propuštěných zaměstnanců. Situace v Německu je v řadě věcí jiná, ale v lecčems podobná - i pozitivní zprávy z tohoto týdne nemusejí znamenat "výhru". Německá nezaměstnanost s vysokou pravděpodobností i v červnu díky kurzarbeitu a méně flexibilnímu trhu práce neporoste o tolik (zatím se z 5 vyšplhala lehce nad 6 %).Investorům je však jasné, že kurzarbeit dokáže dobře pomoci ve chvíli, pokud má pandemie svůj začátek a konec. V případě druhé vlny, z níž oprávněně roste strach, mohou stávající nástroje vést pouze k oddalování nevyhnutelného propouštění. I proto budou trhy asi na začátku týdne opatrné, a to bude platit i pro českou korunu, která si může udělat výlet do blízkosti 27,00 EUR/CZK, poznamenal Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
542
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
688.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
701
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
774
PHILIP MORRIS ČR A
15380
O2 C.R.
260
UNIPETROL
382.5
VIG
575