Svátek má: Adriana

Byznys

Velikost textu:

Statistiky potvrdí příznivý vývoj na obou březích Atlantiku

Statistiky potvrdí příznivý vývoj na obou březích Atlantiku

Dnešní údaje z USA přidají analytikům další dílek do skládačky o dynamice HDP ve třetím čtvrtletí. Ten by měl pokračovat v silném růstu.

Ilustrační foto
28. srpna 2018 - 09:45

Zrychlení čekáme i v eurozóně. To dnes potvrdí vývoj peněžní zásoby v eurozóně i spotřebitelská důvěra ve Francii, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky..

Dynamika zásob napoví o americkém HDP v Q3

Jindy poměrně nezajímavé údaje o velkoobchodních a maloobchodních zásobách dnes budou poměrně důležité. Analytici při současné silné expanzi očekávají, že se zvyšuje i stav zásob. Jejich růst by měl do HDP přispět až dvěma procentními body. Pokud však dnešní údaje zklamou, tak by mohlo dojít k přehodnocení odhadů růstu amerického HDP ve třetím čtvrtletí.

Růst peněžní zásoby v eurozóně zpomaluje. Za tím hledejme snížení objemu aktiv skupovaných ECB v rámci programu kvantitativního uvolňování. Zaměříme-li se na úvěrovou aktivitu, měli bychom v číslech za červenec vidět její slušný růst. I dnes zveřejněná data by tak měla potvrdit, že ekonomický růst v eurozóně zrychluje. Tento výhled by měly potvrdit i údaje o spotřebitelské důvěře ve Francii.  

Euro pokračuje na posilující vlně

Poprvé za devět měsíců jsme se dočkali růstu německého Ifo indexu. Dobrou zprávou je zejména zvýšení složky očekávání. Zdá se, že se začal vytrácet strach německých podnikatelů z obchodní války. Ekonomika českého západního souseda ve druhém čtvrtletí předvedla solidní růst o 0,5 %. Ve třetím čtvrtletí by měla podle našeho odhadu ještě zrychlit. Včera zveřejněné indikátory tento předpoklad podporují.


Včerejší svátek ve Velké Británii a tím pádem i absence londýnských hráčů neubral společné evropské měně posilovací apetit. Euro pokračovalo v ziscích proti dolaru, které zahájilo v pátek v reakci na projev prezidenta Fedu J. Powella. Přidalo třetinu procenta a své dnešní evropské obchodování otevře poblíž 1,167 USD/EUR.

Absence londýnských hráčů se podepsala na chabé volatilitě

Středoevropské trhy zažily další velmi nudný začátek týdne. Přispěla k tomu i absence londýnských traderů, kteří si včera užívali volný den, i vyprázdněný ekonomický kalendář. Měny v regionu měly mírnou tendenci posilovat, ale ani v pondělí nenapodobily zisky, které v pátek proti dolaru dosáhlo euro. Koruna se tak během včerejška pohybovala v prázdninovém pětihaléřovém koridoru mezi 25,71 a 25,76 CZK/EUR. Obchodování zakončila spíše při dolní hranici tohoto intervalu. Stává se tak pomyslným vítězem včerejšího obchodování v regionu, protože ani forint neoplýval volatilitou, když se ke konci dne obchodoval o necelou desetinu procenta výše než ráno (323,7 HUF/EUR). Polský zlotý sice posiloval, jeho tenké zisky však dosáhly pouze desetinu procenta a ke konci evropské obchodní seance se prodával za 4,270 PLN/EUR.

Dnes se na trhy vrátí obchodníci z Londýna, kalendář ekonomických událostí však zůstává prázdný, a tak čekáme další spíše poklidnou obchodní seanci, uzavřel Viktor Zeisel.

(vz, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.4
CEZ
548
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
799
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
898
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13600
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
572.5