Svátek má: Bartoloměj

Byznys

Velikost textu:

Schůzka Trump-Kim zatím bez velké tržní odezvy

Schůzka Trump-Kim zatím bez velké tržní odezvy

Politická událost roku, schůzka Trump-Kim, nemá z pohledu finančních trhů prozatím žádnou významnější odezvu.

Ilustrační foto
12. června 2018 - 09:45

Před zítřejším zveřejněním výsledku jednání FOMC bude pozornost investorů směřovat k americké inflaci. Ta by měla zejména díky vyšším cenám ropy zrychlovat. Zvýšené inflační tlaky by měly být patrné i v jádrové složce. Německý ZEW index potvrdí dosavadní trend zhoršujících se sentiment indikátorů. Zásadnější důvody pro výraznější posilování eura se dnes budou hledat těžko, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Německý sentiment má zatím do stabilizace daleko

Německý ZEW index měřící sentiment finančních investorů zřejmě dále klesne. Německé sentiment indikátory tak stále čekají na svou stabilizaci. Finanční investory během května určitě vystrašilo zhoršení situace na italské politické scéně a následné výprodeje na italských dluhopisových a akciových trzích, což ovlivnilo situaci i na trzích globálních. Investory též netěší riziko možného letošního ukončení programu kvantitativního uvolňování ECB. Ze samotného Německa navíc v poslední době nepřicházejí příliš povzbudivá data z průmyslového sektoru.

Americká inflace je na vzestupu. Zejména díky vyšším cenám ropy a tedy dražším pohonným hmotám se americké spotřebitelské ceny v květnu zvedly pravděpodobně o silných 0,3 %. To by znamenalo výraznou akceleraci meziroční inflace z dubnových 2,5 % až na 2,9 %. Jednalo by se tak o nejvyšší hodnotu od února 2012. Nahoru se ovšem tlačí i jádrová složka. Její meziroční dynamika by měla zrychlit na 2,2 % z dubnových 2,1 %. Inflační vývoj tak nebrání tomu, aby zítra američtí centrální bankéři dolarové sazby opět zvedly.

Euro vůči dolaru bez výraznější oscilace

Nezajímavý ekonomický kalendář a absence kurzotvorných faktorů znamenala včera klidný kurzový vývoj. Euro mělo tendenci pouze mírně posilovat, když se kurz přehoupl přes 1,180 USD/EUR. Obchodníci ocenili přihlášení se nového italského ministra financí k projektu společné evropské měny. Náladu později zkalila prohlášení německé kancléřky Merkelové a nejvyšší představilky IMF Lagardeové; obě varovali před protekcionismem. Během dnešní asijské seance, respektive brzkých ranních hodin našeho času, kdy probíhala schůzka Trump-Kim měl dolar tendenci mírně posilovat, krátce se kurz dostal pod 1,175 USD/EUR. Reakce akciových trhů na schůzku je dosud smíšená.

Nečekaně vyšší inflace koruně pomohla

Na rozdíl od maďarského forintu vstoupily česká koruna a polský zlotý do nového týdne pravou nohou. Zatímco maďarská měna dnes odepsala více než 0,6 %, její polský protějšek si o 0,4 % polepšil. Intradenní zisky české koruny byly ještě výraznější, když atakovaly půl procenta. Bezprostředně po ranním zveřejnění vyšších než očekávaných inflačních čísel z tuzemska se kurz propadl z hodnot u 25,75 CZK/EUR o více než deset haléřů níže. Nakonec se koruna v odpoledních hodinách stabilizovala těsně pod 25,70 CZK/EUR, aby seanci zakončila na 25,65 CVZK/EUR.


Koruně možná na první pohled pomohla vyšší květnová inflace. Dnešní čísla totiž ukázala, že se spotřebitelské ceny během letošního pátého měsíce zvedly o celého půl procenta. Meziroční inflace pak zrychlila z dubnových 1,9 % na 2,2 %. Nad svůj cíl se tak inflace vrátila poprvé od ledna. A co je podstatnější, výsledek překonal předpoklad samotné ČNB, který činil 1,9 %. Právě tento fakt koruně pomohl. Zvyšuje totiž pravděpodobnost, že ke zvýšení sazeb by mohlo dojít dříve, než až na konci letošního roku.

Pro dnešek je ekonomický kalendář prázdný. Klíčový pro dnešní pohyby regionálních měn bude vývoj na globálním trhu. Vzhledem k summitu Trump–Kim události mohou trhy zamávat i události geopolitického charakteru, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
110.8
CEZ
519
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
780.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
818
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
690
PHILIP MORRIS CR
13680
O2 C.R.
217
UNIPETROL
382.5
VIG
601.5