Svátek má: Filip

Byznys

Velikost textu:

Překvapivá odolnost eura vůči rozjíždějící se obchodní válce

Překvapivá odolnost eura vůči rozjíždějící se obchodní válce

Včera trochu polevilo napětí na evropských trzích ve chvíli, kdy Donald Trump oznámil šestiměsíční odklad účinnosti cel na evropské automobilky.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
16. května 2019 - 09:50

Vzhůru šly především akcie německých automobilek, které byly v posledních týdnech pod výrazným tlakem. Volkswagen i BMW za poslední měsíc ztratily skoro čtrnáct procent a včerejší zprávy oslavily více než 3,5 procentním ziskem, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Zdaleka tak velký pozitivní obrat nezaznamenalo euro. Důvod je jednoduchý. V posledním měsíci totiž na frontě s dolarem překvapivě nezaznamenalo prakticky žádné ztráty. Přitom v minulosti při nárůstech obchodního napětí mezi Čínou a USA euro tradičně nebylo ušetřeno a spolu s ostatními měnami solidárně vůči dolaru sláblo.

Co není, ovšem může být. Podle zpráv z trhu za dosavadní odolností eura mohlo stát uzavírání carry obchodů financovaných ze záporně úročených eur. Taková vzpruha ovšem pravděpodobně bude dočasná, a pokud obchodní napětí mezi Čínou a USA ještě nějakou dobu bude narůstat, je eurozóna a především Německo bohužel “první na ráně”.

Nikdo není podle naší analýzy (založené na světových input-output tabulkách) tak zranitelný vůči čínskému zpomalení jako Německo. A i proto může být ve finále ECB překvapivě citlivější na další eskalaci obchodního napětí než americký Fed. Trhy ovšem asi správně cítí, že manévrovací prostor Evropské centrální banky je při porovnání se situací v USA minimální, dodal Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
99.8
ČEZ
484
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
494
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
501
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
722
PHILIP MORRIS ČR A
13580
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
500