Svátek má: Libor

Byznys

Velikost textu:

Petr Dufek: Mzdy - Další “test” prognózy ČNB

Petr Dufek: Mzdy - Další “test” prognózy ČNB

To, že je český trh práce čím dál napjatější, potvrzují každý měsíc statistiky nezaměstnanosti. ČR se i nadále může chlubit nejnižší nezaměstnaností v historii a nejvyšší zaměstnaností a počtem volných pracovních míst v rámci celé EU.

Petr Dufek, analytik ČSOB
4. září 2018 - 10:02

Dnes tento obrázek doplní údaje o mzdách za druhé čtvrtletí, které naznačí, jak moc se právě tento nesoulad promítá do ceny práce a zda se tak naplňuje scénář ČNB počítající s posílením mzdových (a současně i inflačních) tlaků v české ekonomice, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Dufek,
analytik ČSOB.

Už data za první kvartál jasně naznačila, že růst mezd akceleruje a to jak v nominálním, tak v reálném vyjádření. Průměrná měsíční mzda v tomto období meziročně vzrostla nominálně o 8,6 %, po zohlednění inflace o 6,6 %. Hlavní zásluhu na tom měla silná poptávka po zaměstnancích podpořená i příznivými finančními výsledky firem, svůj nemalý vliv vedle toho však mělo i výrazné zvyšování platů ve veřejném sektoru. To ostatně potvrzuje jednoduché statistické cvičení s výsledky po jednotlivých odvětvích, v rámci kterého stačí přepočíst mzdy mimo odvětví s výrazným zastoupením veřejného sektoru, stejně jako to vyplývá z podrobných statistik Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV).Podle něj dokonce růst průměru i mediánu platů ve veřejném sektoru byl ve srovnání s podnikatelskou částí ekonomiky téměř dvojnásobný (u mediánu 14,2 % vs. 7,3 %).


Výsledky za druhý kvartál, které budou zveřejněny dnes, nejspíše dopadnou velmi podobně jako ty předchozí. Předpokládáme, že růst průměrné mzdy dosáhl cca 8,5 % a byl ovlivněn stejnými faktory jako v úvodu roku, tedy vysokou poptávkou po zaměstnancích na jedné straně, a navyšováním platů ve veřejném sektoru na straně druhé. Vysoké očekávání má v tomto směru i ČNB (8,7 %), která navíc předpokládá, že obdobná tempa uvidíme i ve druhé polovině roku.

Pokud se tento její předpoklad naplní podobně jako v případě výsledků HDP, budeme zase o krok blíže k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, k němuž by mohlo dojít už tento měsíc. Zvlášť, když koruna zůstává i nadále slabší a inflace setrvává – a nadále nejspíše bude spočívat – nad cílem ČNB.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97.2
CEZ
528.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
844.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
908
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
704
PHILIP MORRIS CR
13880
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
609