Svátek má: Zbyšek

Byznys

Velikost textu:

Odmítnutím uhlí, se prý Berlín vrhá vědomě do náruče Kremlu

Odmítnutím uhlí, se prý Berlín vrhá vědomě do náruče Kremlu

V hlavním sídle ruské plynárenské společnosti Gazprom v Moskvě nejspíše bouchaly špunty od šampaňského po německém rozhodnutí o uhelných elektrárnách, ale vše ještě musí posvětit spolková vláda.

Ilustrační foto
29. ledna 2019 - 03:20

Německá tzv. „Uhelná komise“ rozhodla o ukončení provozu parních elektráren na uhlí a to nejpozději do roku 2038. Atomové elektrárny v Německu by měly skončit do roku 2022, takže zbývá kromě nestabilní větrné, sluneční a vodní energie pouze plyn na výrobu elektřiny.

Odmítnutí uhlí jako paliva pro tepelné elektrárny znamená pro Německo nejen "ekonomickou sebevraždu", ale také "vážnou závislost", píše se v článku Nordwest-Zeitung.

Elektrárny s plynovou turbínou budou muset zvýšit svou maximální kapacitu. Odkud pochází plyn? Z Ruska,  například přes potrubí Nord Stream. Moskva je však známa tím, že využívá energii jako strategickou zbraň. Berlín se tak záměrně vrhá do silného objetí Kremlu, pokračuje článek.


Pro Němce toto rozhodnutí přinese těžkosti a to jak geopoliticky, ale především uvnitř Německa, tvrdí list.

Za prvé,  Zelení slibovali Němcům, že ukončení jaderné energetiky bude stát "průměrnou domácnost stejně jako kopeček zmrzliny". To byla lež. Dnes má Německo jednu z nejvyšších cen elektřiny na světě. Vyšší poptávka po elektřině díky elektromobilitě bude zvedat ceny. Braniborský premiér Dietmar Woitke (SPD) očekává až o 50 centů. Mohlo by to být také euro. Samotný stát nemá žádné peníze, musí je získat od daňových poplatníků, který je také hlavním zákazníkem. Cena elektřiny povede k masivním politickým sporům, tak jako je nyní přistěhovalectví, a v 18. století nárůst ceny chleba.

Za druhé, pokud si myslíte, že CO2 vede ke změně klimatu, tak německá vláda nepřinese velký příspěvek. Německo vytvoří jen něco málo přes dvě procenta globálních emisí. Politicky má Německo s ohledem na historické zkušenosti  malou  možnost prosazovat svůj "model ". Spíše jiné rozvinuté a rozvíjející se ekonomiky budou spokojeny, pokud konkurence se sama zničí.

Za třetí, a to je nejdražší , protože Německo jde do masivních závislostí. Plynové elektrárny by měly vyrovnávat špičky zatížení. Odkud pochází plyn? Z Ruska.

Aby se zabránilo elektrickým výpadkům, bude muset také Německo energii importovat - uhelnou a jadernou energii z Polska, České republiky a Francie. Německý (stále) průmyslový gigant bude ze všech stran vydírán, tvrdí list aniž by to čímkoliv doložil.

(rp,prvnizpravy.cz,nordwestzeitung,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
85.1
CEZ
526
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
870
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
852
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
746
PHILIP MORRIS CR
13760
O2 C.R.
250
UNIPETROL
382.5
VIG
620