Svátek má: Libor

Byznys

Velikost textu:

Nejistota okolo obchodních válek přetrvává

Nejistota okolo obchodních válek přetrvává

Napětí na trzích spojené s hrozbou dalších protekcionistických opatření přetrvává. Makroekonomická data by ale nadále měly zůstat povzbudivá.

Ilustrační foto
3. září 2018 - 09:45

Průmyslová výroba v největších zemích eurozóny v červenci opět přidala. Druhý odhad HDP v eurozóně odhalí strukturu růstu v druhém čtvrtletí. Ten byl tažen především investiční dynamikou, zatímco čisté exporty přispěly k růstu ekonomiky negativně, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky..

Na druhém břehu Atlantiku vzbudí pozornost především v pátek vydaná data z amerického trhu práce. Očekáváme, že počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor v srpnu vzrosty více, než byl průměr v posledním roce. Nezaměstnanost nadále o desetinu poklesla, zatímco hodinové výdělky mírně zrychlily svou meziroční dynamiku.

Českým průmyslem zamíchaly celozávodní dovolené

Česká ekonomika pokračuje v růstu i ve třetím čtvrtletí. Nasvědčují tomu statistiky z července, které ukážou, že se dařilo průmyslové výrobě, i maloobchodu. I přes výrazný meziroční růst, průmyslová produkce meziměsíčně poklesla vlivem celozávodních dovolených. Za pozornost stojí i statistika průměrné reálné měsíční mzdy. Ta v druhém čtvrtletí svou dynamiku zpomalila, z velké části za to může statistická základna z minulého roku.

V Polsku bude ve středu zasedat centrální banka. Neočekáváme, že by u českých severních sousedů došlo ke změně měnové politiky. Většina členů bankovní rady spíše zůstane v holubičí náladě.

Zaostřeno na dnešek: Český PMI z průmyslu zůstává nejsilnější v regionu

Dnešek patří statistikám Indexu nákupních manažerů z výroby. Finální odhad z eurozóny bude pravděpodobně revidován mírně nahoru. I přesto, že ve většině zemí jednotlivé PMI indexy klesají, zůstávají v pásmu expanze.

PMI z výroby v jednotlivých zemích eurozóny zůstane stabilní

V eurozóně očekáváme malou revizi PMI z výroby směrem nahoru. Přestože se jedná o meziměsíční pokles, index se stále nachází bezpečně v pásmu expanze. Důvodem poklesu zůstává nadále nejistota okolo obchodních válek. PMI průzkum je založen na malém souboru 500 velkých společností, které mohou být citlivější vůči obavám ze zavedení nových cel.

Inflace v eurozóně zklamala

První odhad inflace v eurozóně za srpen zklamal. Spotřebitelské ceny rostly především kvůli vyšším cenám potravin a pohonných hmot, bez těchto položek jejich meziroční dynamika zpomalila na 1 %. Nezaměstnanost v eurozóně je sice nejnižší za posledních 10 let, v jádrové inflaci se to však neprojevuje dostatečně. Evropské centrální bance tak zůstává důvod, proč ponechat svou měnovou politiku nadále uvolněnou.


Český PMI z průmyslu poklesne

Také v regionu dnes budou zveřejněny Indexy nákupních manažerů z průmyslu. Český PMI sice mírně poklesne, nadále se ale drží nad svým dlouhodobým průměrem a ze zemí ve středním regionu nejvýše. Mírný pokles je způsoben především nedostatkem zaměstnanců a vyššími mzdovými náklady.

Koruna posílila navzdory slabšímu euru

Koruna včera posílila o 0,2 % a uzavřela minulý týden na 25,73 CZK/EUR. K silnější úrovni ji pomohl druhý odhad HDP, který revidoval mezičtvrtletní dynamiku české ekonomiky o 0,2 pb nahoru. HDP tak přidal mezičtvrtletně 0,7 % q/q, v meziročním vyjádření zpomalil na 2,4 %. Struktura mezičtvrtletního růstu ukázala na výrazný příspěvek zahraničního obchodu, naopak spotřeba domácností byla slabší.

Posilování se v pátek nevyhnulo ani ostatním regionálním měnám. Měny zkorigovaly i přesto, že euro vůči dolaru pokračovalo v oslabování. Ztratilo tak všechny zisky, které nabralo během první poloviny týdne. Dnes ráno otevírá na 1,161 USD/EUR. První odhad vývoje spotřebitelských cen totiž ukázal, že inflace eurozóny v srpnu nečekaně zpomalila. Společné měně nepomohlo ani to, že jako svůj další cíl k pokračování obchodních válek označil prezident Trump Evropskou unii, dodala Monika Junicke..

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
97.2
CEZ
528.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
844.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
908
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
704
PHILIP MORRIS CR
13880
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
609