Svátek má: Ladislav

Byznys

Velikost textu:

Korekce eura poslala středoevropské měny ke dnu

Korekce eura poslala středoevropské měny ke dnu

Česká koruna, polský zlotý a maďarský forint neustály oslabující euro a ve včerejším obchodování ztratily.

Ilustrační foto
30. srpna 2018 - 09:45

Předstihové indikátory pro eurozónu i Spojené státy dnes naznačí, kterým směrem se bude ubírat HDP ve třetím čtvrtletí v těchto dvou nejvýznamnějších světových ekonomikách. Dle našeho názoru ukáží, že americké hospodářství zpomalí svůj sprint na lehký poklus, zatímco růst v eurozóně drobně zesílí, uvedl Jakub Matějů, analytik Komerční banky..

Indikátory pro eurozónu naznačí solidní růst

Dnes budou zveřejněna řada předstihových indikátorů z velkých světových ekonomik. Indikátory důvěry pro eurozónu dle Evropské komise drobně zpomalí, stále ale zůstanou vysoko nad dlouhodobým průměrem a naznačí solidní ekonomický růst. Ten by měl oproti předchozímu čtvrtletí zrychlit na 0,55 % q/q. Ekonomové SG poukazují na odchylky od v poslední době pesimističtějšího indexu PMI, ale kvůli většímu vzorku dotazovaných firem přikládají vyšší váhu dnes publikovanému indikátoru od Evropské komise.

Ve Spojených státech data naznačí červencový růst reálných spotřebních výdajů reálně o slabých 0,2 %. Jejich dynamika bude brzděná výdaji na zboží dlouhodobé spotřeby, jak naznačují již zveřejněná data prodejů aut. Deflátor soukromé spotřeby zatím lehce zrychlí, a to včetně růstu jádrových cen. Nezaměstnanost zatím zůstane na červencových hodnotách.

Počet nezaměstnaných v Německu dále poklesne, úbytek volné pracovní síly však již bude mírnější než dříve. To by mělo vést ke stabilní míře nezaměstnanosti, jejíž pokles by se měl pozvolna zastavovat. Inflace u českých západních sousedů (HICP) také zůstane beze změny na 2,1 % a předznamená stabilitu cenového růstu v celé eurozóně.

Revize nezastavila úprk amerického HDP

Ačkoliv trh očekával revizi amerického HDP za druhé čtvrtletí na mírně nižší úroveň, statistici ve zpřesněném odhadu ukázali, že HDP rostl naopak ještě o něco rychleji. Silnější dynamiku vykázaly zejména investice, které indikují rostoucí omezení na nabídkové straně. Zřejmě jen dočasně se do kladných hodnot dostal příspěvek zahraničního obchodu. V probíhajícím čtvrtletí tak dojde ke zpomalení americké ekonomiky. Dle nás přidá HDP v Q3 3,0 % (q/q anualizovaně), v souladu s konsenzem trhu.


Euro včera v závěru dne opět posílilo. Od začátku amerického obchodování obrátilo euro svůj předchozí sestupný kurz a dostalo se zpět na úroveň 1,171 USD/EUR. Dnes ráno společná evropská měna otevírá na 1,169 USD/EUR.

Korekce eura poslala středoevropské měny ke dnu

Kalendář makroekonomických novinek z regionu je pro dnešek prázdný. Včera byla zveřejněna pouze maďarská míra nezaměstnanosti, která nepřekvapila a zůstala na historicky nejnižší hodnotě 3,6 %. Nic tak nerušilo prázdninový klid na regionálních trzích, až na kurz eura.

Společná evropská měna se vrátila z měsíčního maxima a stahuje s sebou středoevropské měny. Poté, co regionální měny téměř nereagovaly na několikadenní posilování eura, jeho korekce je probudila ze spánku a poslala na nižší úrovně. Standardní vztah, kdy tyto měny reagují na vývoj eurového kurzu, tak v posledních dnech funguje asymetricky a poukazuje na rizika kurzového vývoje na slabší straně. Česká koruna ve středu odepsala 8 haléřů a oslabila na 25,77 CZK/EUR, maďarský forint na 325,6 HUF/EUR a polský zlotý se dostal na 4,290 PLN/EUR, dodal Jakub Matějů.

(jm, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.4
CEZ
548
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
799
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
898
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13600
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
572.5