Svátek má: Ladislav

Byznys

Velikost textu:

Indikátory PMI potvrdí dobrou kondici ekonomiky eurozóny

Indikátory PMI potvrdí dobrou kondici ekonomiky eurozóny

V eurozóně budou dnes zveřejněny finální srpnové indikátory PMI. Ty budou podle naší prognózy revidovány směrem nahoru a potvrdí dobrou kondici eurozóny.

Ilustrační foto
5. září 2018 - 09:45

Příjemně překvapit by mohly i české červencové maloobchodní tržby. Naopak od polské centrální banky žádná překvapení očekávat nelze. Sazby ponechá beze změny, úprav nedozná pravděpodobně ani její rétorika, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

PMI budou revidovány směrem nahoru

Srpnový kompozitní PMI bude podle našeho odhadu revidován o tři desetiny nahoru na úroveň 55,7 bodu. Předstihové indikátory v eurozóně se již stabilizovaly a naznačují, že se ekonomice eurozóny povede ve zbytku letošního roku dobře. Srpnová úroveň PMI indexu by byla konzistentní s růstem HDP v Q3 a Q4 18 o 0,55 % q/q.

Dolar má zelenou

Americký ISM index vzrostl v srpnu na nejvyšší hodnotu od května 2004 na úroveň 61,3 bodu. Byl tak dalším impulzem pro dolar, který si od včerejšího rána připisoval zisky. Investoři se obávají další eskalace obchodních válek, výsledku vyjednávání o státním rozpočtu v Itálii (více o tomto tématu zde: http://bit.ly/2MSyCVi) i o Brexitu. Utíkají tak do dolarových aktiv a dolar posiluje. Za včerejší den to bylo o 0,6 % na 1,155 USD/EUR. Dnes ráno však euro otvírá o něco výše (na 1,159 USD/EUR).

Během letních dovolených si Češi zautráceli

Dnes budou zveřejněny české maloobchodní tržby. Ty by měly podle naší prognózy opět ožít a vykázat růst o 8,8 %. Vysoké dynamiky zřejmě dosáhly i prodeje automobilů, které v meziročním srovnání pravděpodobně rostly dvojciferným tempem (více k našim měsíčním předpovědím naleznete zde: http://bit.ly/2PAyd7D). Náš odhad stojí nad tržním konsenzem. Pokud se naplní, mohly by být dnešní maloobchodní tržby pro korunu příjemným překvapením.


Polská centrální banka dnes ponechá sazby beze změny. Úpravy nečekáme ani v její rétorice. Většina členů výboru pro měnověpolitické otázky se domnívá, že by sazby v následujících čtvrtletích měly zůstat beze změny. To by mělo napomoci, aby se inflace postupně dostala na 2,5% inflační cíl. Červencová inflace se nacházela na úrovni 2,0 %. Podle naší prognózy by měla postupně akcelerovat z letošních průměrných 1,8 % na 2,8 % v příštím roce a umožnit tak centrální bance zvýšit úrokové sazby v listopadu příštího roku.

Mojmír Hampl koruně na silnější úrovně nepomohl

Přehled včerejších událostí na regionálních trzích     Čas (BST)             Období  Předchozí             AktuálníTrh

ČR          Průměrná reálná měsíční mzda (%, y/y)      08:00     2Q          6,6          6,2          5,9

Zdroj: Bloomberg, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka                               Středoevropský čas = BST+1

Průměrná mzda v Česku rostla meziročně již druhé čtvrtletí v řadě o vysokých 8,6 %, což bylo v souladu s prognózou centrální banky (8,7 % y/y). Po očištění o inflaci dosáhla její dynamika 6,2 %, což je nejrychlejší tempo za posledních 15 let. Více jsme se tomuto tématu věnovali zde: http://bit.ly/2NP0p6l. Rychlý růst mezd bude i nadále přispívat k růstu jádrové inflace, což podle naší prognózy přiměje centrální banku zvyšovat úrokové sazby. Toho se zřejmě dočkáme již na zářijovém zasedání. Potom bude centrální banka podle nás měnové podmínky zpřísňovat od listopadu každý kvartál. V srpnu příštího roku by se klíčová sazba měla nacházet na úrovni 2,5 %.

Koruna se v průběhu úterního obchodování snažila dostat na silnější úrovně. Z dopoledních hodnot okolo 25,75 CZK/EUR posílila na 25,70 CZK/EUR. O většinu svých zisků však velmi rychle přišla a vrátila se k úrovním 25,74 CZK/EUR. Zisky jí nepomohl udržet ani viceguvernér Mojmír Hampl, který prohlásil, že údaje o růstu mezd za druhý kvartál potvrzují jeho názor, že úrokové sazby by na příštím měnovém zasedání měly jít znovu nahoru. Na rozdíl od ostatních regionálních měn tak koruna alespoň neutrpěla žádné ztráty. Polský zlotý oslabil o 0,4 % na 4,305 PLN/EUR, maďarský forint pak na 327,5 HUF/EUR, doplnila Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.4
CEZ
548
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
799
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
898
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13600
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
572.5