Svátek má: Zbyšek

Byznys

Velikost textu:

Evropské čekání na jádrovou inflaci

Evropské čekání na jádrovou inflaci

Domácí ceny výrobců překvapily silným růstem, nic tak nebude stát v cestě dalšímu zvyšování sazeb ČNB a posilování koruny.

Ilustrační foto
17. srpna 2018 - 09:45

V eurozóně naopak zůstává jádrová inflace nízká a na pouhý náznak růstu sazeb si ještě počkáme. Důvěra v americkou ekonomiku dále roste, sdělil analytik Komerční banky Jakub Matějů.

Jádrová inflace v eurozóně zůstává nízká

Dnešní zpřesněná data o inflaci v eurozóně nepřekvapí, jádrový růst cen zůstane nízký. Čísla za většinu členských zemí jsou totiž již známa. Anemická jádrová inflace rozhodně není něco, co by ECB považovala za známku udržitelného návratu ke své definici cenové stability. Proto se nic nezmění na tom, že růst sazeb v měnové unii očekáváme až v polovině příštího roku.

Index důvěry podle Michiganské univerzity potvrdí silnou kondici největší světové ekonomiky a dále se zvýší. Podobně i předstihový indikátor LEI ukáže další růst. Kondice americké ekonomiky by proto měla být nadále pro trhy zdrojem optimismu.

Americké stavebnictví zklamalo, blýská se však na lepší časy

Data o nové rezidenční výstavbě ve Spojených státech byla zklamáním. Meziměsíční růst o 0,9 % totiž nekompenzoval výrazný pokles z června a zatlačil meziroční dynamiku na 1,4 %. Rezidenční investice proto zřejmě budou nadále brzdit dynamiku celkových investic. Světlem na konci tunelu je růst počtu vydaných stavebních povolení, který dokonce mírně překonal očekávání trhu a naznačuje, že by se investiční aktivita do výstavby bydlení mohla začít výrazněji zvedat.

Společná evropská měna se po včerejším posilování stabilizovala poblíž hladiny 1,138 USD/EUR. Došlo tak k mírné korekci velmi slabých úrovní, na kterých se evropská měna obchodovala v průběhu týdne, kdy se podívala i pod 1,130.     

Polský trh práce potvrdí dobrou kondici

Indikátory z polského trhu práce ukážou pokračující růst mezd i zaměstnanosti. Očekáváme v souladu s trhem, že se dynamika těchto ukazatelů udrží velmi blízko hodnot z předchozího měsíce a nová data tak nebudou žádným velkým překvapením. Potvrdí dobrou kondici polského trhu práce, která přispívá ke stabilnímu růstu polské soukromé spotřeby a tedy i celkového HDP.


Uklidnění turecké nervozity umožnilo koruně umazat ztráty

Včera zveřejněná data o domácích cenách výrobců překvapila silným růstem. Vedle cen ropy se v nich zřejmě odrážely i rostoucí mzdové náklady, možná se tedy již nějakou dobu napjatý trh práce začíná výrazněji promítat do cenového vývoje. To umožní České národní bance pokračovat v utahování měnové politiky tempem jednoho zvýšení každé čtvrtletí. Mojmír Hampl se navíc včera vyjádřil, že by ho v hlasování pro hike v září zastavil snad jen šok podobný pádu Lehman Brothers. Zároveň včera pozvolna opadala globální nervozita ohledně situace v Turecku, nic tak nestálo v cestě posilování kurzu koruny.

Domácí měna proto mohla umazat velkou část včerejších ztrát a středoevropské obchodování uzavírala poblíž 26,70 CZK/EUR. Posiloval i polský zlotý, který přidal 0,4 % a během dne se znovu podíval k hranici 4,300 PLN/EUR. Jen mírně posílil maďarský forint a v odpoledních hodinách se obchodoval kolem 324,0 HUF/EUR, doplnil Jakub Matějů.

(jm, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
85.1
CEZ
526
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
870
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
852
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
746
PHILIP MORRIS CR
13760
O2 C.R.
250
UNIPETROL
382.5
VIG
620