Svátek má: Ladislav

Byznys

Velikost textu:

Českému průmyslu i stavebnictví se daří

Českému průmyslu i stavebnictví se daří

V Německu po lehkém zklamání z PMI nepotěšily ani průmyslové objednávky. Česká průmyslová produkce a stavebnictví ukážou solidní zrychlení, po včerejším maloobchodě to bude potvrzení apetitu hlavně domácí poptávky a další střípek do skládačky vedoucí ke zvyšování sazeb ČNB.

Ilustrační foto
6. září 2018 - 09:45

Americká důvěra ve službách posílí

Poté co ISM index z amerického průmyslu příjemně překvapil a dále vzrostl, očekáváme podobně pozitivní i v ISM ze služeb. To by mělo potvrdit silnou kondici americké ekonomiky, zejména její domácí poptávky, která zůstane hlavním tahounem růstu ve Q3, sdělil Jakub Matějů, analytik Komerční banky..

Německé objednávky jsou dalším zklamáním v řadě

Indikátor PMI za celou eurozónu mírně posílil, a korigoval tak část předchozích ztrát. Podle ekonomů SG indexy PMI reagovaly příliš silně na globální nejistoty a postupně se vrací zpět k vyšším hodnotám. Mírné zklamání přinesly PMI za Německo, naopak kladně k růstu agregátního indexu přispělo Španělsko a některé menší země. Euro však nejsilněji reagovalo na zprávy o ústupcích obou stran ve věci Brexitu. Za včerejší den tak společná evropská měna přidala téměř 0,5 % a evropskou seanci uzavírala na 1,163 USD/EUR. Poblíž této hodnoty vstupuje i do dnešního obchodování.

Dle dnes již zveřejněných dat pokračovaly německé tovární objednávky v poklesu, zatímco trh očekával návrat k růstu. Zřejmě se v nich silněji projevuje nejistota ohledně bariér světového obchodu i politického a hospodářského vývoje v Turecku a Itálii.


Česká průmyslová výroba i stavebnictví na vzestupu

Data z červencové průmyslové produkce a stavebnictví ukáží zrychlení. Poněkud slabý růst zaznamenaný na počátku léta je dle našeho názoru minulostí a data ukáží, že v červenci došlo k meziročnímu zrychlení, jak indikuje optimismus v průmyslu dle indikátoru PMI. Více k našim měsíčním předpovědím naleznete zde: http://bit.ly/2PAyd7D.

Středoevropské trhy zůstávají v klidu

Polská centrální banka nepřekvapila a ponechala sazby beze změny. Ke změně tohoto kurzu zřejmě jen tak nedojde, rozhodně ne dokud se inflace neodlepí od dvojky a nevydá se k cíli (2,5 %) a dále směrem k horní hranici tolerančního pásma. Silný růst ekonomiky, historicky nízká nezaměstnanost ani slabší kurz zlotého totiž zatím nedokázaly inflaci nakopnout. Další polské zvýšení sazeb proto čekáme až ke konci příštího roku.

České maloobchodní tržby ožily a ukázaly velký apetit domácích spotřebitelů. Tržby obchodníků zrychlily jak v nemotoristickém segmentu, tak i v prodejích automobilů, které se k růstu vracejí po dřívějších poklesech. Spotřeba domácností tedy zřejmě bude hlavním tahounem růstu ve zbytku roku.

Středoevropské měny tento vývoj přijaly s klidem. Koruna se tak nadále obchodovala v úzkém pásmu mezi 25,73 a 25,76 CZK/EUR, maďarský forint z počátku dne oslaboval, aby pak většinu ztrát opět smazal a odpoledne se obchodoval kolem 327,6 HUF/EUR. Mírně ztrácel jen polský zlotý (-0,3 %), když se ke konci dne obchodoval na hladině 4,323 PLN/EUR, doplnil Jakub Matějů.

(jm, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.4
CEZ
548
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
799
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
898
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13600
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
572.5