Svátek má: Nikola

Byznys

Velikost textu:

Česká ekonomika ve výborné kondici

Česká ekonomika ve výborné kondici

O něco lepší, než naznačoval předběžný odhad. Tak by se dal shrnout nový výsledek české ekonomiky za 2. čtvrtletí letošního roku.

Petr Dufek, analytik ČSOB
31. srpna 2018 - 09:50

HDP vzrostl mezikvartálně o 0,7 %, v meziročním srovnání pak o 2,4 %. Jde o velmi dobrý výsledek, byť začíná „jen“ dvojkou. Ekonomika si i nadále udržuje svižné tempo, zaměstnává stále více lidí a přitom inflace zůstává relativně nízká, uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Za růstem českého hospodářství stály především investice a spotřeba domácností. Pod tlakem nedostatku zaměstnanců na jedné straně a rostoucích zakázek na straně druhé jsou firmy nuceny více investovat. Nepřekvapí proto další razantní nárůst investic do strojů a zařízení (+7,9 %), které se tak vlastně na celkovém růstu investic podílí téměř třetinou. Vedle toho je vidět silnou investiční aktivitu v oblasti bytové výstavby, nicméně s ohledem na růst cen bytů se dá říct, že nabídka nových nemovitostí není stále ještě dostatečná.

Spotřebu domácností – jako druhého motoru poptávkové strany ekonomiky – podle očekávání táhnou nahoru rostoucí mzdy a rekordní zaměstnanost. Vzhledem k rostoucímu napětí na trhu práce však dochází ke zrychlování růstu mzdových nákladů (+9,8 %), což na druhou stranu neznamená nic jiného, než pokles ziskovosti firem dále pod 50 %. I tak je však ve srovnání v unijním měřítku nadprůměrná, a proto nelze zatím plošně hovořit o ztrátě konkurenceschopnosti či investiční přitažlivosti ČR.


Asi nikoho nepřekvapí, že ekonomiku i nadále táhne nahoru především zpracovatelský průmysl. Tentokrát to ovšem nejsou podle komentáře statistického úřadu automobilky, elektrotechnický průmysl, výroba elektrických zařízení, kovů a kovodělných výrobků. Dařilo se i stavebnictví, obchodu, dopravě a skladování.

Nejnovější čísla potvrzují náš odhad pro letošní rok, ve kterém předpokládáme růst HDP o 3 %. Spokojena s aktuálním výsledkem může být i ČNB, která predikovala výsledek o jednu desetinu procentního bodu nižší. Aktuální výsledek proto rozhodně centrální bance nebude bránit v dalším zvyšování úrokových sazeb, dodal Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
74.6
CEZ
559
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
930.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
907
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
888
PHILIP MORRIS CR
14660
O2 C.R.
226
UNIPETROL
382.5
VIG
626